Aktualności

Na drodze zawsze pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie

Data publikacji 04.04.2017

Na dworze coraz cieplej, a pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu. Młodzież i dzieci wybierają różne formy aktywności – niektórzy jeżdżą na rowerach, inni zaś na hulajnogach, deskorolkach czy rolkach. Przypominamy - nawet najmniejszy błąd na drodze może kosztować życie. Dlatego nie traćmy głowy na wiosnę i pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.

Kilka dni temu w Brzegu doszło do zdarzenia z udziałem nieletniej. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 10-letnia dziewczynka przejeżdżając na rolkach przez przejście dla pieszych została potrącona przez kierowcę volkswagena. Następnie jadący za nim kierowca renault uderzył w tył pojazdu. Dziewczynka z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Teraz policjanci ustalają szczegóły tego wypadku.

Aby ten sezon był dla wszystkich bezpieczny, apelujemy o rozsądek i ostrożność. Przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich. Dotyczy to zarówno rowerzystów, osób jeżdżących na hulajnogach, deskorolkach i rolkach. Apel kierujemy również do kierowców samochodów. Szanujmy prawa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wzajemny szacunek i zasada ograniczonego zaufania z pewnością przyczynią się do większego bezpieczeństwa na naszych drogach.

Przypominamy, że osoba poruszająca się na hulajnodze, deskorolce i rolkach ma takie same prawa i obowiązki jak pieszy:

  • przechodzimy przez jezdnię w miejscach dozwolonych – korzystajmy z przejść dla pieszych ;
  • nigdy nie wchodzimy na jezdnię zza autobusu lub auta;
  • poruszajmy się po chodnikach, a jeżeli musimy iść poboczem róbmy to właściwą, lewą stroną jezdni;
  • nigdy nie wybiegajmy na drogę gwałtownie nawet na przejściach dla pieszych – upewnijmy się czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię, kierowcy natomiast powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych i nie wymuszać pierwszeństwa na pieszych;
  • po zmroku nośmy odblaski poza terenem zabudowanym – to w dużym stopniu poprawia nasze bezpieczeństwo.
  • Potrącenie 10-latki na rolkach
Powrót na górę strony