Aktualności

Chrońmy naszych bliskich, ostrzegajmy ich przed oszustwami

Data publikacji 25.04.2022

W ostatnim czasie, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odnotowaliśmy wiele zgłoszeń dotyczących oszustw na seniorach. Osoby starsze są szczególnie narażone na działania przestępców, którzy wykorzystując ich ufność i samotność, dokonują wyłudzeń posiadanych oszczędności. Aby zapobiegać kolejnym tego typu sytuacjom, postanowiliśmy połączyć siły z drużyną Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Efektem naszej współpracy jest cykl spotów profilaktycznych skupiających się m. in. na bezpieczeństwie osób starszych.

Ostatnio na terenie naszego powiatu niemal codziennie mamy do czynienia z próbami oszustw na seniorach. Niestety, część z nich jest udana. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez przestępców sposobów, jest metoda „na wnuczka”. Do osoby starszej dzwoni oszust przedstawiający się jako wnuczek. Mówi, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy na pokrycie kosztów związanych z uregulowaniem należności w zamian za „oczyszczenie z zarzutów”.

To tylko jeden ze scenariuszy wykorzystywanych przez przestępców. Co zrobić żeby nie dać się oszukać?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Rozmawiajmy z naszymi rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Nie zapominajmy także o osobach starszych, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Aby przeciwdziałać i zapobiegać oszustwom na osobach starszych, wspólnie z zawodnikami najlepszej w Europie drużyny siatkarskiej Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, stworzyliśmy spoty profilaktyczne. Oto pierwszy z nich, przedstawiający próbę oszustwa „na wnuczka”.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.2 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony