Aktualności

By świąteczny czas był bezpieczny i wolny od zmartwień

Data publikacji 15.04.2022

Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Wielkanocne i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Dla opolskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwają nad bezpieczeństwem w regionie. W trakcie spotkania z opolskimi mediami przypomnieliśmy porady i dobre praktyki jak bezpiecznie korzystać z naszych dróg, zadbać o bezpieczeństwo naszego mienia oraz bez dodatkowych zmartwień spędzić świąteczny czas.

14 kwietnia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, odbyło się spotkanie z opolskimi mediami dotyczące bezpieczeństwa w trakcie Świąt Wielkanocnych. Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu, podkom. Karol Brandys opowiedział o działaniach policjantów w związku z okresem świątecznym. Podczas Świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Naczelnik wydziału prewencji, mł. insp. Maciej Milewski przekazał zasady zabezpieczenia naszych domów i mieszkań. Przypomniał również, jak w lany poniedziałek bawić się w zgodzie z tradycją, ale i przepisami prawa. Z kolei podkom. Tomasz Kukułka - ekspert z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu - zwrócił uwagę na konieczność przygotowania się do świątecznej trasy. To z jednej strony stan techniczny samochodu jak i kondycja psychiczna oraz fizyczna kierowcy. Zwrócił uwagę na najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, w tym brawurę, przekraczanie dopuszczalnej prędkości czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić czas przygotowań i świąt w radosnej atmosferze.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!

  1. Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

  2. Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.

  3. Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

  4. Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

  1. Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

  2. Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

  3. Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

  4. Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus Dyngus

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

  • policjant stoi i udziela informacji, naprzeciwko niego mikrofony
  • policjant stoi i udziela informacji, naprzeciwko niego mikrofony
  • policjant stoi i udziela informacji, naprzeciwko niego mikrofony
  • policjanci ruchu drogowego stoją przy drodze
  • radiowóz i obok jada rowerzyści
  • policjant z psem idą lasem za nimi stoi radiowóz
Powrót na górę strony