Aktualności

Za szybko i z przekręconym licznikiem

Data publikacji 01.04.2022

Policjanci z krapkowickiej grupy „SPEED” ukrócili niebezpieczną jazdę kierowcy bmw. 38-letni mieszkaniec powiatu opolskiego przekroczył dopuszczalną prędkość. Dodatkowo, stan licznika jego pojazdu okazał się zaniżony o ponad 90 000 przebytych kilometrów. Przypominamy - ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej bmw, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość w miejscowości Steblów. Funkcjonariusze podczas kontroli zauważyli, że wskazania drogomierza nie są zgodne z danymi zawartymi w policyjnych bazach danych.

Po zweryfikowaniu nieprawidłowości okazało się, że licznik w bmw został ,,przekręcony” o ponad 90 000 kilometrów. Kierowca kontrolowanego pojazdu nie potrafił wyjaśnić dlaczego jego wskazania są nieprawidłowe. Policjanci z Krapkowic wyjaśnia teraz okoliczności w jakich doszło do zmiany wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że jakakolwiek ingerencja we wskazania licznika samochodowego jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i osoba która zleca wykonanie takiej usługi.

Informujemy, że każdy może sam sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego pojazdu, którego jest się właścicielem lub posiadaczem korzystając z usługi ,,Mój Pojazd":

https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Jeżeli mamy zamiar kupić używany pojazd, można także sprawdzić informacje, które podaje jego właściciel korzystając z bezpłatnej usługi online - ,,Historia Pojazdu”.

Powrót na górę strony