Aktualności

Dzielnicowi rozmawiają o bezpieczeństwie

Data publikacji 25.03.2022

Dzielnicowi z Nysy spotykają się z seniorami. Rozmawiają z nimi o zagrożeniach z jakimi mogą na co dzień się spotkać. Instruują jak się zachować, kiedy ktoś odwiedzający nasze domostwo bądź dzwoniący do nas próbuje wyłudzić pieniądze. Ostrzegamy przed pochopnym oddawaniem swoich oszczędności i wykonywaniem przelewów bankowych na konta osób, których nie znamy i nigdy nie widzieliśmy. Namawiamy, by osoby młode cały czas przypominały seniorom o oszustwach.

Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działający m.in. metodą "na policjanta" czy "na wnuczka" wciąż modyfikują swoje metody, tak więc edukowanie osób starszych w zakresie przeciwdziałania tym nielegalnym działaniom jest jak najbardziej potrzebne.

Dzięki licznym spotkaniom z seniorami, programom profilaktycznym i współpracy z różnymi instytucjami seniorzy w naszym regionie są coraz bardziej świadomi. Nie dają się zwieść telefonicznym opowieściom o bliskiej osobie, która natychmiast potrzebuje finansowego wsparcia. Natomiast do osób, które pukają do ich drzwi podchodzą z większą ostrożności i pochopnie nie wpuszczają każdego do domu.

Ponadto funkcjonariusze w trakcie spotkań przypominajom seniorom jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze, jak i kiedy stosować elementy odblaskowe oraz jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako pieszy, kierowca i rowerzysta. Seniorom wręczamy także drobne upominki w postaci kamizelek odblaskowych.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Powrót na górę strony