Aktualności

Okradali kościelne skarbony - grozi im do 10 lat więzienia

Data publikacji 23.02.2022

Kryminalni z Olesna zatrzymali trzech podejrzanych o kradzieże pieniędzy z kościelnych skarbon. Trójka mężczyzn wpadła tuż po włamaniu do skarbony w jednym z kościołów w okolicy Olesna. Śledczy ustalili, że podejrzani działali na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego, a parafie w wyniku ich działań mogły stracić łącznie ponad 2 000 złotych. Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą do 10 lat więzienia.

Na początku stycznia tego roku policjanci z Olesna zaczęli otrzymywać informacje o kradzieżach pieniędzy z kościelnych skarbon. Tą sprawą od razu zajęli się policjanci wydziału kryminalnego.

8 lutego, kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn, chwilę po tym jak opróżnili skarbonę z pieniędzmi w jednym z kościołów w okolicy Olesna. Funkcjonariusze zabezpieczyli przy nich narzędzia służące do popełnienia przestępstwa oraz prawie 300 złotych, które mogły pochodzić z kradzieży.

Zatrzymani 36-latek z powiatu oleskiego oraz 39 i 32-latek z powiatu namysłowskiego trafili do policyjnego aresztu.

Śledczy zajmujący się tą sprawą ustalili, że grupa działała na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego. Od początku tego roku mogli okraść skarbony w kościołach na terenie powiatów: oleskiego, kluczborskiego i oławskiego. Do części z nich wracali wielokrotnie, a straty jakie poniosły parafie szacowane są wstępnie na około 2 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli już po trzy zarzuty kradzieży z włamaniem do kościelnych skarbon. Wobec całej trójki zastosowano policyjny dozór. Grozi im nawet do 10-lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze podejrzewają, że zatrzymani mogą mieć na swoim koncie więcej tego typu przestępstw.

  • Nieumundurowany policjant prowadzi zatrzymanego, w kajdankach na rękach trzymanych z tyłu. Zatrzymany ubrany w szarą bluzę,  ma założony kaptur na głowę.
  • Policjant prezentuje duże dłuto i śrubokręt zabezpieczony przy podejrzanych o kradzież z włamaniem.
  • Nieumundurowany policjant prowadzi zatrzymanego, który ma założone kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Policjant trzyma zatrzymanego za prawe ramię.
  • Policjant w koszulce z napisem na plecach POLICJA sprawdza wykrywaczem metalu zatrzymanego, który stoi przed nim z rękami opartymi o ścianę.
  • Nieumundurowany policjant zakłada kajdanki na ręce trzymane z tyłu zatrzymanemu.
Powrót na górę strony