Aktualności

Za nami policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Data publikacji 21.02.2022

Opolscy policjanci podsumowali wojewódzkie działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W trakcie jednodniowej akcji mundurowi ujawnili blisko 430 wykroczeń, z których 250 zakończyło się mandatami. Wszystko po to, aby na naszych drogach było bezpieczniej. Pamiętajmy też o wzajemnym szacunku na drodze i zasadzie ograniczonego zaufania.

17 lutego, pod lupą policjantów z drogówki znaleźli się kierowcy, piesi oraz rowerzyści.  Mundurowi bacznie przyglądali się ich zachowaniom, po to aby eliminować te niepożądane, które często są przyczyną zdarzeń drogowych. Tylko podczas jednego dnia policjanci ujawnili aż 430 wykroczeń. Z tej liczby blisko 290 dotyczyło kierujących pojazdami. Prawie 200 z nich zostało ukaranych mandatami za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych oraz rowerzystów. Blisko 80 kierowców za podobne wykroczenia zostało pouczonych, natomiast w 11 przypadkach zostały sporządzone wnioski o ukaranie do sądu.

Ale to nie tylko kierowcy popełniają wykroczenia. W wielu przypadkach również piesi narażali siebie na niebezpieczeństwo i konsekwencje karne. Mundurowi ujawnili ponad 80 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Dla połowy z nich brak elementów odblaskowych, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym czy też niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej zakończyło się mandatem. Natomiast najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez rowerzystów była jazda wzdłuż przejścia dla pieszych, jazda po chodniku, niekorzystanie z drogi dla rowerów lub nieprawidłowe oświetlenie. Poza działaniami kontrolnymi policjanci pieszym i rowerzystom wręczali także elementy i kamizelki odblaskowe.

A my przypominamy!

Tylko od początku roku na drogach Opolszczyzny policjanci odnotowali 13 niebezpiecznych wypadków z udziałem pieszych, w których 14 z nich zostało rannych. Dlatego informujemy, że podobne działania będą kontynuowane. A my pamiętajmy o wzajemnym szacunku na drodze oraz o zasadzie ograniczonego zaufania.

 

  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski
  • Policjanci rozdają odblaski
Powrót na górę strony