Aktualności

Narada roczna Komendy Miejskiej Policji w Opolu – podsumowanie roku 2021

Data publikacji 16.02.2022

Początek roku to czas podsumowań oraz doskonały moment do planowania działań na kolejne miesiące. Dlatego Komendant Miejski Policji w Opolu - mł insp. Rafał Drozdowski, przeprowadził naradę roczną podsumowującą efekty pracy policjantów. Wśród zaproszonych gości był między innymi p.o. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu – mł. insp. Bartłomiej Burniak, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Prokurator Rejonowy w Opolu Konrad Korzeniowski oraz kadra kierownicza tutejszej jednostki.

Miniony rok nie należał do łatwych. To kolejne miesiące służby w pandemicznej rzeczywistości. Obok nowego, dotąd nieznanego zjawiska z którym przyszło zmagać się między innymi policjantom, mundurowi realizowali wszystkie dotychczasowe zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu opolskiego.

Opole nadal jest jednym z najbezpieczniejszych miast wojewódzkich w kraju. Zwłaszcza cieszą wyniki wzrostu wykrywalności przestępstw tych społecznie uciążliwych, jak i przestępczości gospodarczej czy narkotykowej. W roku minionym, Komenda Miejska Policji w Opolu wraz z podległymi jednostkami zabezpieczyła w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych mienie o łącznej wartości 3 234 960 zł. To odebrane mienie przestępcom. Wysoki poziom realizacji tego obszaru, to efekt bardo dobrej współpracy z opolską prokuraturą, dla której nieuchronność kary dla sprawcy, również jest sprawą priorytetową.

Podczas codziennej służby, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego na sprawców wykroczeń nałożyli 18350 mandatów karnych, 7323 osób pouczyli, a wobec 777 sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. W związku z popełnionymi wykroczeniami, 367 kierującym zatrzymano prawo jazdy. Nasi policjanci zatrzymali łącznie 2578 dowodów rejestracyjnych. W 2021 roku, w ramach działań grupy „SPEED” policjanci skontrolowali 3013 pojazdów i ujawnili nie mniej wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

O tym, jakie ryzyko na drodze stanowią nietrzeźwi kierujący nie trzeba przekonywać. Dlatego podczas codziennych służb, policjanci opolskiej drogówki przeprowadzili 56303 badania na zawartość alkoholu lub środka działającego podobnie.

Zeszłoroczne dane pokazują, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na tym interaktywnym narzędziu, w 2021 roku, odnotowaliśmy 2878 zgłoszeń. Te wskazane przez mieszkańców miejsca na terenie powiatu opolskiego, w sposób szczególny były pod nadzorem policyjnych patroli, dzięki czemu policjanci wyeliminowali blisko 1000 zagrożeń.

Narada była okazją do podziękowania samorządom za owocną współpracę na rzecz bezpieczeństwa, oraz wsparcie finansowe tutejszej jednostki. Na zakończenie videokonferencji, Komendant Miejski w Opolu podziękował zaproszonym gościom za okazane wsparcie, a wszystkim funkcjonariuszom oraz pracownikom cywilnym za zaangażowanie i sumienną służbę. 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony