Aktualności

Przypominamy - niezatrzymanie się do kontroli drogowej to przestępstwo

Data publikacji 11.02.2022

Pamiętajmy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), zwolnij i zatrzymaj się. Niezatrzymanie pojazdu w tej sytuacji zmusi policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza sytuację zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku czerwca 2017 roku obowiązują przepisy, które zakładają, że osoba która nie wykona polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego do kontroli drogowej, wydanego przez policjanta (lub inną osobę uprawnioną do kontroli) przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Niestety wciąż zdarzają się osoby, które z różnych powodów, nie zatrzymują się do kontroli drogowej i próbują uciekać. Tacy kierowcy nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze mogą narażać siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Do takiej sytuacji doszło kilka dni temu, w powiecie kluczborskim. Policjanci ruchu drogowego chcieli zatrzymać kierującego, który poruszał się z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym. W związku z popełnionym wykroczeniem mundurowi dali kierowcy sygnał do zatrzymania się. Ten na widok funkcjonariuszy przyśpieszył i zaczął uciekać.

Policjanci natychmiast podjęli pościg przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Funkcjonariusze ruchu drogowego już po kilkudziesięciu metrach ujęli uciekiniera. Jak się okazało, zatrzymany to 22-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna miał do odbycia karę w wymiarze półtora roku pozbawienia wolności. Zatrzymany usłyszał zarzut niewykonania polecenia funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu, za co grozi mu kolejna kara nawet do 5 lat więzienia. 22-latek już trafił do zakładu karnego, gdzie odbędzie wcześniej zasądzoną karę.

Powrót na górę strony