Aktualności

Uważajmy na włamywaczy!

Data publikacji 07.02.2022

W ostatnich dniach policjanci z Kędzierzyna-Koźla odnotowali kilka przypadków włamań. Skradzione zostały wartościowe przedmioty i pieniądze. Warto więc jak najlepiej zabezpieczyć swój dobytek. Pamiętajmy, że okres ferii zimowych i wyjazdy z tym związane, mogą być powodem zwiększonej aktywności przestępców. Oto kilka rad, które pomogą ograniczyć ryzyko włamania.

W ciągu ostatnich dni w naszym mieście doszło do kilku włamań do domów i piwnic, z których włamywacze ukradli pieniądze, biżuterię oraz elektronarzędzia. Takie przedmioty i gotówka zawsze są dla nich atrakcyjnym łupem. Okres ferii zimowych i wyjazdy wypoczynkowe to okres wzmożonej aktywności włamywaczy. Dlatego warto możliwie jak najlepiej zabezpieczyć swój dom/mieszkanie.

Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Sprawdzonym, a zarazem najlepszym sposobem jest życzliwy sąsiad. Poprośmy więc przed wyjazdem zaprzyjaźnionego sąsiada, aby doglądał naszego dobytku podczas naszej nieobecności. Przekażmy sąsiadowi lub znajomemu komplet kluczy z prośbą by co jakiś czas włączył światło wieczorem i otworzył okna. Żeby wyjął korespondencję ze skrzynki pocztowej i zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe.

Przed wyjazdem sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Nie chwalmy się planowanym wyjazdem i nie informujmy o tym w mediach społecznościowych. Postarajmy się aby w mieszkaniu nie pozostawiać dużej gotówki. Nie zapominajmy również o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Jeśli chcemy się pochwalić wyjazdem, rozważmy, czy zdjęcia z zimowego wypoczynku opublikować dopiero po naszym powrocie, gdyż portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, przebywające bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.

Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu  nic nie sprzątać, poprawiać czy też w miarę możliwości nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.

Powrót na górę strony