Aktualności

Oszuści mogą wykorzystać ferie do uwiarygodnienia swojej intrygi

Data publikacji 04.02.2022

Oszuści wykorzystują każdą okazję, aby się wzbogacić. W okresie ferii, z racji naszych zimowych wyjazdów, znacznie częściej mogą próbować wykorzystywać metodę na wypadek drogowy. Namysłowski profilaktyk podczas spotkania z seniorami tłumaczył, na czym ta metoda polega i jak nie dać się oszukać.

Oszuści nie mają ferii. Podczas zimowej przerwy od szkoły, wydzwaniają do seniorów ze „straszną informacją”. Próbują przekonać dziadków i rodziców, że członkowie ich rodzin, którzy właśnie wyjechali na ferie, mieli wypadek drogowy. I oczywiście potrzebne są duże pieniądze na szpital, leczenie i operacje.

Przestępcy próbują wzbudzić zaufanie i wykorzystać dobre serce tych, co zostali w domach. Bo któż nie chciałby pomóc swoim dzieciom i wnukom, którzy mieli nieszczęśliwy wypadek?! Asp. sztab. Katarzyna Ulbrych z namysłowskiej komendy, podczas spotkania z seniorami z gminy Pokój, mówiła między innymi o takiej właśnie metodzie oszustów.

W ramach opolskiego programu „Świadomy i bezpieczny Senior” policjantka przekazała ulotki informacyjne. Zwróciła uwagę jak prawidłowo zabezpieczyć mieszkanie i nie zostawiać bez nadzoru swoich toreb i saszetek podczas wyjścia na zakupy lub na spacer. Policjantka przestrzegła, aby nie przekazywać pieniędzy obcym i nie wpuszczać przypadkowych osób do mieszkania. Wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępcy.

W trakcie spotkania omówiona została również zasada działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To dobry sposób, aby poinformować służby o zagrożeniu, bez wychodzenia z domu.

Pamiętajmy, że nadal zdarzają się również metody oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, czy też pracowników różnych instytucji. Z tego względu cały czas edukujemy osoby starsze i ich rodziny, jak nie wpaść w pułapkę zastawioną przez oszustów.

  • Policjantka w mundurze stoi a seniorzy siedzą przy stole.
  • Ulotka z informacjami dla seniorów jak nie dać się oszukać.
  • Policjantka w mundurze siedzi przy stole ze starszymi osobami.
Powrót na górę strony