Aktualności

Działania opolskich policjantów kontra wirus Covid-19

Data publikacji 26.01.2022

Trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa i wzrost zakażeń wymaga od nas przede wszystkim odpowiedzialności i stosowania się do obowiązujących przepisów. Zdecydowana większość mieszkańców Opolszczyzny dba o bezpieczeństwo własne i innych osób, ale wciąż zdarzają się osoby, które w sposób lekceważący podchodzą do zasad wzajemnego bezpieczeństwa. Stąd wzmożone działania opolskich policjantów ukierunkowane nie tylko na kontrole w środkach komunikacji masowej.

Każdego dnia opolscy policjanci prowadzą wzmożone działania, które mają na celu zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i apelują o przestrzeganie przepisów sanitarnych. Od początku pandemii, w województwie odnotowaliśmy blisko 15 000 potwierdzonych zakażeń i prawie 3 000 zgonów. Tylko wczoraj, blisko 900 osób otrzymało pozytywny wynik testu na obecność wirusa, a 7 zmarło. Stąd wzmożone działania policjantów, którzy oprócz realizacji codziennych ustawowych zadań, takich jak zatrzymywanie sprawców przestępstw i wykroczeń, dbanie o bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach czy podejmowanie interwencji, codziennie realizują zadania mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Od początku pandemii, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu skontrolowali blisko 10 000 środków komunikacji masowej. To nie tylko autobusy, ale także pociągi, które kontrolowane są wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei. Niemal każdego miesiąca nasi policjanci w powiecie opolskim ujawniają ponad 2 000 wykroczeń związanych z łamaniem nakazów i zakazów epidemicznych.

Oprócz tego, każdego dnia wspólnie z inspektorami sanitarnymi sprawdzamy nie tylko galerie handlowe, ale także wielkopowierzchniowe sklepy i punkty usługowe pod kątem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Obecnie ponad 8 300 osób w powiecie opolskim objętych jest kwarantanną lub izolacją. Większość naszych mieszkańców każdego dnia jest sprawdzana przez funkcjonariuszy. W działaniach tych od dzisiaj wspierają nas żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Apelujemy o postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem, pamiętając o obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowywaniu odpowiednich odległości oraz o stosowanie się do wszelkich zaleceń i ograniczeń. Tylko wzajemna społeczna odpowiedzialność uchroni nas przez zachorowaniem i zahamuje rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Powrót na górę strony