Aktualności

Rozmawiali z sołtysami na temat bezpieczeństwa mieszkańców

Data publikacji 25.01.2022

Seniorzy to obecnie najbardziej narażona grupa społeczna na działania wszelkiego rodzaju oszustów. Przestępcy wykorzystują ich ufność, dobroć i chęć pomocy innym. Przez co osoby starsze oraz samotne niejednokrotnie tracą oszczędności swojego życia. Dlatego prudniccy policjanci rozmawiają z sołtysami, przekazując im materiały profilaktyczne mówiące o sposobie działania oszustów, prosząc jednocześnie o przekazywanie apeli i ostrzeżeń swoim mieszkańcom.

Bezpieczeństwo osób najbliższych powinno być dla nas sprawą priorytetową. Oszuści próbują swoich sił wszędzie, w naszym regionie także. Nie możemy zapominać o tym, że są to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Seniorzy oraz osoby samotne to obecnie najbardziej narażona grupa społeczna na działania wszelkiego rodzaju przestępców.

Dlatego prudniccy policjanci prowadzą akcję informacyjną skierowaną do sołtysów. Funkcjonariusze przekazują im materiały profilaktyczne mówiące o sposobie działania oszustów, prosząc jednocześnie o przekazywanie apeli i ostrzeżeń swoim mieszkańcom. Głównym celem działań jest ograniczenie liczby przestępstw popełnianych na osobach starszych, a także zwiększenie ich świadomości na temat przypadków i metod działania oszustów oraz innych zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu.

Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

  • Nigdy nie dokonuj przelewów bankowych pod presją czasu ani nie ujawniaj obcym swoich danych związanych z płatnościami.

  • Zawsze potwierdzaj prośbę pomocy dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu.

  • Gdy nie masz pewności kto do Ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo – poinformuj o tym Policję dzwoniąc na numer telefonu 112.

  • Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i stosuj zasadę ograniczonego zaufania do obcych.

Pamiętajmy, że osoby starsze oraz samotne są szczególnie narażone na takie ataki, dlatego zwracamy się do wszystkich osób o nagłaśnianie tego typu oszustw w lokalnych społecznościach, czy w czasie spotkań rodzinnych. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami z innymi Seniorami. Może to pomóc im uchronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.

  • policjantka przekazuje materiały profilaktyczne sołtysce, która na rękach trzyma dziecko. W tle budynek i tabliczka z napisem SOŁTYS
  • policjantki przekazują materiały profilaktyczne sołtysowi. W tle policyjny radiowóz oraz budynek i tabliczka z napisem SOŁTYS
  • policjantka przekazuje materiały profilaktyczne sołtysowi, w tle budynki mieszkalne i tabliczka z napisem SOŁTYS
Powrót na górę strony