Aktualności

Z okazji ich święta podaruj babci i dziadkowi bezpieczeństwo

Data publikacji 21.01.2022

Gdy emocje dochodzą do głosu, informacje przeczytane w prasie lub usłyszane w radiu i telewizji schodzą na plan dalszy. Do tego należy dodać presję czasu, zastraszanie oraz manipulacje. Na koniec przychodzi troska o najbliższych i chęć pomocy. Tak działają oszuści stosujący metodę "na wnuczka" lub "na policjanta". Większość oszukanych seniorów słyszała wcześniej o takich sposobach, mimo tego dali się zwieść. Dlatego osobista rozmowa z członkiem rodziny oraz wypracowanie schematów działania przy odebraniu niepokojącego telefonu mogą być skuteczniejsze. Poświęćmy czas naszym dziadkom i babciom, porozmawiajmy z nimi i dajmy im cenny prezent - bezpieczeństwo.

Policyjne ustalenie związane z oszustwami typu "na wnuczka", "na policjanta" oraz ich licznymi odmianami nie pozostawiają wątpliwości. Większość oszukanych seniorów słyszała wcześniej o takich metodach działania przestępców, a mimo tego dała się zwieść. Pamiętajmy jednak, że oszuści stosują różne techniki manipulacji. Nie wahają się sięgać nawet po groźby i zastraszanie. Stosują przy tym różne triki, np. sugerują zadzwonić na numer 112, ale podkreślają, aby się wcześniej nie rozłączać. Wywierają przy tym presję czasu. W takich warunkach, usłyszana lub przeczytana wcześniej informacja o przestępcach i ich metodach schodzi na plan dalszy.

Dlatego tak ważne jest, aby osobiście porozmawiać ze swoimi starszymi rodzicami lub dziadkami. Zapewnijmy ich, że nigdy nie będziemy żądali od nich natychmiastowego przekazania gotówki. Wypracujmy schematy postępowania w sytuacjach kryzysowych, np. przy tak często stosowanym przez oszustów wypadku drogowym. Upewnijmy się, że mają numery telefonów do najbliższych lub zaufanych osób. Uczulmy na to, że policjanci lub prokuratorzy nie wciągają innch osób w swoje realizacje i nie każą przelewać pieniędzy na inne konta.
 
Osobista rozmowa i czas poświęcony seniorom mogą przynieść wymierne korzyści. Straty pokrzywdzonych przestępstwem oszustwa osób są nie raz bardzo duże. Często są to oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że przestępcy nie mają skrupułów i nie zawahają się nawet nakłonić seniora do zaciągnięcia pożyczki. Seniorzy muszą czuć, że mają nasze wsparcie i mogą do nas zadzwonić z każdą sprawą. Wówczas mają szansę w porę rozłączyć rozmowę i przerwać intrygę oszustów. Podarujmy zatem naszym babciom i dziadkom w dniu ich święta ten cenny prezent - bezpieczeństwo.
 

A my przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;

  • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;

  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;

  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;

  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;

  • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.

  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

 

Film babcia spot

Pobierz plik babcia spot (format mp4 - rozmiar 22.25 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony