Szkolili umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z obsługą defibrylatora AED
Czym jest defibrylator, jak działa i jak się nim posługiwać? Na te i szereg innych pytań odpowiedź poznali uczestnicy szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy użyciu właśnie tego urządzenia. W szkoleniu uczestniczyło 35 przedstawicieli prudnickich instytucji, w których zamontowane zostaną defibrylatory AED.
Uczestnicy szkolenia poznali m.in. podstawy prawne i zasady wzywania pomocy, prowadzenia rozmowy z dyspozytorem, zachowania bezpieczeństwa własnego przy udzielaniu pierwszej pomocy, oceny funkcji życiowych czy postępowania przy: omdleniu, zakrztuszeniu i zadławieniu.
Istotnym elementem szkolenia było zapoznanie się z budową, działaniem, zastosowaniem i obsługą defibrylatora AED. Zajęcia prowadzone przez ratownika medycznego odbyły się w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych przy wykorzystaniu fantoma. Na koniec, uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenia ukończenia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia odbyły się w Starostwie Powiatowym w Prudniku, a uczestniczyli w nim przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Prudniku, Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku oraz Zespół Szkół w Głogówku.
Całość zrealizowano w ramach partnerskiego projektu Powiatu Prudnickiego i Komendy Powiatowej Policji w Prudniku pn. "RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego” dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.