Aktualności

Policyjni komandosi w murach uczelni

Data publikacji 14.01.2022

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Rafał Kochańczyk podpisał porozumienie z rektorem Politechniki Opolskiej prof. Marcinem Lorencem. Dotyczy ono nowego kierunku studiów "Sport i bezpieczeństwo". Głównymi partnerami ze strony Policji są opolscy kontrterroryści. Będą wspierać kadrę naukową uczelni w kształceniu studentów, przy prowadzeniu konferencji, wykładów czy seminariów. Policyjni komandosi będą mogli również wykorzystywać infrastrukturę naukowo-badawczą politechniki. Nowy kierunek ma zostać uruchomiony na Politechnice Opolskiej od przyszłego roku akademickiego.

Porozumienie pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Opolu a Politechniką Opolską podpisane zostało przez  komendanta wojewódzkiego nadinsp. Rafała Kochańczyka oraz rektora Politechniki Opolskiej prof. Marcina Lorenca. Współpraca pomiędzy opolskimi policjantami a politechniką związana jest z nowym kierunkiem studiów "Sport i bezpieczeństwo". Głównymi partnerami porozumienia zostali funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu.

Policyjni komandosi z Opola będą wspierać kadrę naukową politechniki w procesie kształcenia studentów przy prowadzeniu konferencji, wykładów czy seminariów. Jak zaznacza rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, nowy kierunek "jest dla osób, które chcą podjąć pracę w formacjach mundurowych, w szczególności w siłach specjalnych. Program studiów został przygotowany tak, żeby kompleksowo je do tego przygotować". Doświadczenie praktyczne i przygotowanie merytoryczne opolskich kontrterrorystów będzie więc niezwykle cenne.

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Rafał Kochańczyk podkreślił także, że opolski garnizon ma do zaoferowania nie tylko doświadczenie policyjnych komandosów "chcielibyśmy wesprzeć politechnikę naszą kadrą, która na co dzień realizuje te najtrudniejsze zadania, czyli policjantami służby kontrterrorystycznej jak i też policjantami realizującymi inne zadania np. z pionu prewencji czy kryminalnego". Tak też jest przygotowany program nauczania, który zawiera dodatkowo lektoraty języków obcych, wykorzystanie nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu czy zajęcia związane z cyberzagrożeniami.

Opolscy komandosi są już gotowi. Jak mówi kom. Maciej Mazur, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu: "to dla nas nowe doświadczenie, służymy radą w wielu aspektach, wśród nas jest wielu pasjonatów". Planowo, nowy kierunek ma zostać uruchomiony na Politechnice Opolskiej od przyszłego roku akademickiego.

  • komendant i rektor podają sobie ręce
    fot. Politechnika Opolska
  • przy stole siedzą 3 osoby i podpisują porozumienie: komendant, rektor i dowódca kontrterrorystów
    fot. Politechnika Opolska
Powrót na górę strony