Aktualności

Dzielnicowi kontrolują zamarznięte zbiorniki wodne

Data publikacji 14.01.2022

Niskie temperatury spowodowały, że na zbiornikach wodnych pojawił się lód. Wchodzenie na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niesie za sobą niebezpieczeństwo. Dlatego dzielnicowi z Kędzierzyna-Koźla kontrolują rejony zbiorników wodnych oraz rzek znajdujących się na terenie naszego powiatu. Funkcjonariusze sprawdzają, czy nie ma na nich bawiących się dzieci, młodzieży lub wędkarzy.

Od kilku dni temperatura powietrza jest na tyle niska, że na wielu zbiornikach wodnych pojawił się lód. Pamiętajmy, że stawy, jeziora oraz rzeki pokryte lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można traktować ich jako lodowiska, czy miejsca do zabawy dzieci i młodzieży. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku i wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest bardzo ryzykowne. Poruszanie się po zmarzniętych zbiornikach wodnych bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może skończyć się tragicznie.

Dlatego dzielnicowi z Kędzierzyna-Koźla regularnie kontrolują takie miejsca i sprawdzają, czy nie ma na nich bawiących się dzieci, młodzieży lub wędkarzy.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód.
  • Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • Policjanci podczas kontroli zbiorników wodnych
  • Policjanci podczas kontroli zbiorników wodnych
  • Policjanci podczas kontroli zbiorników wodnych
Powrót na górę strony