Aktualności

Oszuści nadal aktywni

Data publikacji 10.01.2022

Oszuści działający metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż wykazują się dużą aktywnością. Najpierw nawiązują kontakt telefoniczny i w ten sposób próbują wyłudzić, zwłaszcza od seniorów, spore kwoty. Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Zachowajmy czujność i ostrzegajmy naszych krewnych przed oszustwami. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Do strzeleckiej komendy wpłynęło zgłoszenie o usiłowaniu oszustwa „na wnuczka”. Rozmówca próbował wyłudzić od kobiety pieniądze, oświadczając, że spokrewniona osoba spowodowała poważny wypadek za granicą. Na szczęście kobieta zachowała czujność i nie padła ofiarą przestępcy.

Strzeleccy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na  policjanta ” i „na wnuczka”. Schemat ich działania jest najczęściej taki sam. Z nieznanego numeru dzwoni osoba, podająca się za funkcjonariusza Policji bądź krewnego, który spowodował wypadek. Pokrótce przedstawia opis prowadzonej akcji policyjnej lub zdarzenia drogowego. Rozmówca prosi o zachowanie wszystkiego w tajemnicy, z uwagi na dobro prowadzonego postępowania lub tajemnice dochodzenia. Następnie pada informacja o konieczności wpłacenia dużej kwoty pieniędzy lub przekazania jej wskazanej osobie. Po wykonaniu transakcji kontakt się urywa, a wszystko okazuje się dobrze zaplanowanym oszustwem.

Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych, aby informowali spokrewnionych seniorów by podczas rozmów telefonicznych zachowywali wzmożoną czujność. Poniżej kilka zasad o tym, jak nie paść ofiarą oszustwa:

- nigdy nie podawaj swoich danych osobowych- wieku, adresu, numeru konta czy hasła PIN, sytuacji materialnej

- pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom

- weryfikuj dokładnie informacje, które otrzymujesz przez telefon, jeśli nie jesteś czegoś pewien - rozłącz się

- nigdy nie ulegaj presji rozmówcy, zachowaj spokój

- PAMIĘTAJ- funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

 

Powrót na górę strony