Aktualności

Robisz zakupy w internecie - zachowaj czujność!

Data publikacji 05.01.2022

Coraz częściej i chętniej robimy zakupy w domowym zaciszu, korzystając z internetu. Pamiętajmy jednak, że nawet w wirtualnym świecie możemy zostać oszukani. Do policjantów z nyskiego powiatu zgłaszają się osoby, które pomimo zapłaty nie otrzymały zamówionego w sieci przedmiotu. Nie bądź łatwym celem i zachowaj czujność!

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Jednak decydując się na taką formę zakupów pamiętajmy, że tak jak w realnym świecie tak i w internecie nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Do policjantów z nyskiego powiatu coraz częściej zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

Już w pierwszych dniach stycznia, do funkcjonariuszy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas zakupów internetowych. Mieszkanka Głuchołaz, na portalu internetowym zamówiła antyczną lampę za 375 złotych. Natomiast mieszkanka Otmuchowa za 540 złotych kupił przez portal ogłoszeniowy kurtkę. W obu przypadkach kobiety wpłaciły pieniądze na wskazane konto, jednak do dzisiaj nie otrzymały towaru.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa internetowego, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona  zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy nie można osobiście odebrać zakupionego towaru.

  • Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

  • Nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy.

Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

  • Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

To od ciebie i twojej świadomości zależy czy staniesz się ofiarą oszusta. Pamiętaj, że sprawcy nie poprzestają udoskonalać swoich metod, dlatego apelujemy zwłaszcza do osób młodych aby informowały swoich rodziców i dziadków, że również w sieci, podczas zakupów muszą być ostrożni. Przekażcie im wskazówki, na co należy zwrócić uwagę i co powinno wzbudzić ich czujność.

Powrót na górę strony