Aktualności

Poważne zagrożenie ze strony koronawirusa

Data publikacji 31.12.2021

Na co dzień większość z nas jest świadoma tego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wielu z nas ma również świadomość jak niebezpieczne mogą być wypadki drogowe i jak poważne niosą za sobą skutki. Nie możemy więc lekceważyć czy podważać zagrożenia dla życia i zdrowia, związanego z pandemią Covid-19. Warto uzmysłowić sobie skutki pandemii w zestawieniu z ofiarami wypadków drogowych. O śmiertelności tej choroby niech przekona nas fakt, że w województwie opolskim mamy dwudziestokrotnie więcej ofiar koronawirusa, niż tych które poniosły śmierć na naszych drogach.

Od początku tego roku, na terenie województwa opolskiego doszło do ponad 500 wypadków, w których zginęło 80 osób. Każde z tych zdarzeń drogowych to tragedia dla rodziny i osób najbliższych. To także znak ostrzegawczy dla innych kierowców i przypomnienie, jak tragiczne w skutkach może być łamanie przepisów, wymuszanie pierwszeństwa, czy też nadmierna prędkość. Większość osób ma świadomość jak ważna jest ostrożność na drodze i dbanie o bezpieczeństwo.

Warto z sytuacją na drogach zestawić rządowe raporty dotyczące liczby zgonów związanych z koronawirusem. Tylko na terenie naszego województwa, od początku 2021 roku doszło bowiem do ponad 1600 zgonów z powodu zachorowania na wirus Covid-19. To dwudziestokrotnie więcej ofiar śmiertelnych niż tych, które poniosły śmierć na naszych drogach.

Już samo to porównanie pokazuje powagę sytuacji i śmiertelne zagrożenie wynikające z pandemii. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obostrzeń i przepisów covidowych. Absolutnym minimum jest tutaj stosowanie dystansu społecznego, dezynfekcji oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, wszędzie tam gdzie jest to wymagane przepisami. Taka postawa to nie tylko dbałość o własne życie i zdrowie, ale również o dobro naszych najbliższych i wyraz odpowiedzialności społecznej.

Pamiętajmy, że każdego dnia w naszym kraju dochodzi do kilkunastu tysięcy nowych zakażeń koronawirusem i wielu zgonów z tego powodu – https://www.gov.pl/web/rcb/raport-dobowy-covid-19. Statystyki te dotyczą głównie osób niezaszczepionych, ponieważ jak podaje Ministerstwo Zdrowia, stanowią one ponad 80% nowych przypadków zakażeń i ofiar śmiertelnych.

Dlatego tak ważne są szczepienia przeciw koronawirusowi, które obecnie stanowią najskuteczniejszą ochronę przed chorobą.

Przepisy związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa są już nam znane od jakiegoś czasu, więc nie możemy tłumaczyć się nieznajomością prawa. Osoby, które z lekceważeniem podchodzą do przestrzegania obostrzeń muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją policjantów i służb sanitarnych. Aktualnie obowiązujące obostrzenia są dostępne na stronie www.gov.pl.

Powrót na górę strony