Aktualności

Na drogach zimowe warunki - apelujemy o rozwagę!

Data publikacji 21.12.2021

Padający śnieg z deszczem i gołoledź skutecznie utrudniają życie kierowcom. W takich warunkach każdy wyjazd na drogę powinien być poprzedzony podstawowymi czynnościami przy samochodzie, które poprawią nasze bezpieczeństwo. Przypominamy jak przygotować swój samochód do jazdy w niekorzystnych warunkach.

Zima to zawsze trudny czas dla kierowców. Zmieniające się warunki pogodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Częstym zjawiskiem jest zalegający śnieg na jezdni, gołoledź lub miejscowe oblodzenia. Dlatego zawsze warto sprawdzić prognozy pogody, aby nie dać się zaskoczyć na trasie. Przygotowanie samochodu z pewnością pomoże bezpiecznie dotrzeć do punktu docelowego.

Śliska jezdnia wymusza na kierowcach zachowanie większego dystansu do poprzedzającego nas samochodu. Zwiększona odległość przyda się w sytuacji nagłego hamowania lub gdy będzie potrzeba rozpędzenia pojazdu przed zaśnieżonym wzniesieniem. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Uważajmy więc przy włączaniu się do ruchu czy zmianie pasa - łatwo w tych sytuacjach o wymuszenie pierwszeństwa.

Przypominamy o każdorazowym przygotowaniu swojego samochodu do podróży. Naszym obowiązkiem jest odśnieżyć cały pojazd (kluczowe są szyby i reflektory), sprawdzić oświetlenie i stan płynów eksploatacyjnych. Przy śliskiej nawierzchni przydadzą się zimowe opony, gwarantujące lepszą przyczepność do podłoża.

Pamiętajmy, że jazda nieprzygotowanym autem i pośpiech to tylko dodatkowy stres w przedświątecznych przygotowaniach. Zdecydowanie nie warto!

 

Powrót na górę strony