Aktualności

Ostrzegamy przed oszustami!

Data publikacji 20.12.2021

Telefonując, podszywają się za policjantów, wnuczków, adwokatów, członków rodziny czy hydraulików. Cel mają jeden – wyłudzić nasze pieniądze. Podsyłają fałszywego kuriera, proponują wyrzucenie pakunku przez balkon albo wykonanie szybkiego przelewu. Odebrałeś taki telefon? Nie daj się nabrać! To oszuści!

Przed świętami takie tajemnicze telefony dzwonią coraz częściej. Ostatnio oszuści powrócili do metody „na fałszywego policjanta”. Rozmówca podszywa się pod policjanta i aby uwiarygodnić swoją historię, przekazuje telefon fałszywemu adwokatowi lub prokuratorowi. Taki jest główny scenariusz, który może być zmieniany i dopasowywany do sytuacji. Oszuści często przekonują, że pieniądze są potrzebne, by uchronić członka rodziny przed więzieniem lub do złapania groźnego bandyty. Innym razem wmawiają, że należy przelać pieniądze, bo nasze konto bankowe zostało zajęte przez hakera.  

Finalnie zawsze chodzi o przekazanie dużych pieniędzy - czy to przelewem na wskazane konto, za pośrednictwem tajemniczego kuriera lub porzucając gotówkę na chodniku.

Pamiętajmy!

•   Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

•   Policja NIGDY nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i „akcjach policyjnych”.

•   Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwonił oszust.

Przestępcy w rozmowie wywierają silną presję czasową- że liczy się każda sekunda, że nie ma czasu na wyjaśnienia itp. Najlepszą linią obrony przed tego typu oszustami jest przerwanie połączenia telefonicznego i rozpytanie najbliższych, znajomych lub swojego dzielnicowego.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

•   Zawsze zachowaj chłodną głowę i zdrowy rozsądek.

•   Jeśli rozmowa dotyczy członka Twojej rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje Twojej pomocy.

•   Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy masz w domu czy na koncie bankowym.

•   Nigdy na czyjeś zlecenie lub żądanie nie przekazuj pieniędzy, nie zakładaj „na szybko” kont w banku i nie zaciągaj kredytów.

•   Nigdy nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN i  haseł.

•   Poinformuj Policję o próbie oszustwa! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy możesz zgłosić w najbliższej jednostce policji lub dzwoniąc pod numer alarmowy.

Powrót na górę strony