Aktualności

W gorączce świątecznych przygotowań nie zapominajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.12.2021

Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań, zakupów oraz wyjazdów. To również czas zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19. Bądźmy zatem odpowiedzialni, szczególnie w komunikacji zbiorowej, sklepach, centrach handlowych czy innych miejscach, gdzie obowiązują obostrzenia sanitarne. Tradycyjnie apelujemy o rozwagę na drodze - w pośpiechu i rozkojarzeniu nie trudno o wypadek. Zachowajmy rozsądek przy odbieraniu wiadomości z przesyłanymi linkami oraz w trakcie zakupów internetowych. Oszuści mogą wykorzystać przedświąteczny pośpiech do swoich celów.

Kolejne święta będziemy spędzać w czasie epidemii. Ponownie ilość zachorowań jak i osób hospitalizowanych rośnie. Dlatego konieczna jest nasza odpowiedzialność. Bezwzględnie przestrzegajmy obostrzeń sanitarnych w miejscach publicznych, stosujmy się do zaleceń Sanepidu, przestrzegajmy zasad kwarantanny, zachowujmy dystans społeczny.

Tradycyjnie już Święta Bożego Narodzenia to dla wielu czas podróży do rodzin i bliskich. Musimy pamiętać, że warunki zimowe są zmienne i wymagające. Dodatkowo części kierowcom będzie towarzyszył niepotrzebny pośpiech, niektórym zaś niestety również brawura. Pamiętajmy zatem, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz do zasady ograniczonego zaufania, to elementy istotnie wpływające na nasze bezpieczeństwo.

Wciąż wymuszenie pierwszeństwa oraz nadmierna prędkość lub niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków. Dlatego warto wcześniej zaplanować swoją trasę i w miarę możliwości wyjechać szybciej. Nie przeceniajmy też własnych możliwości - bądźmy w podróży wypoczęci, zadbajmy o przerwy w trasie i własny komfort jazdy.

Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy przy tym, że alkohol wypity dnia poprzedniego, wciąż może mieć na nas wpływ. W razie wątpliwości odłóżmy planowaną podróż lub przejdźmy się na najbliższy komisariat, by tam sprawdzić swój stan trzeźwości.

Koniecznie przygotujmy również swój samochód do drogi. Należy między innymi sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne oraz stan opon.

Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w dzień. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!:

 • Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego;
 • bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych;
 • jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie;
 • bądź widoczny na drodze - zadbaj o światła w samochodzie;
 • nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach;
 • noga z gazu! Nadmierna prędkość to główna przyczyna najgroźniejszych wypadków;
 • pamiętaj o zmiennych warunkach na drodze, dostosuj do nich styl jazdy.

O bezpieczeństwo swojego mienia warto dbać przez cały rok. Niestety, często w okresie świątecznym może dochodzić do większej liczby włamań i kradzieży. Zadbajmy więc o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Zapoznajcie się z naszymi poradami.

Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia ze świątecznego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.

Warto stosować:

 • jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności;
 • zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a także domofon (bramofon, videofon);
 • zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe;
 • zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych (montowanie skomplikowanych zamków, zasuw, łańcuchów i rygli na standardowych drzwiach ze sklejki i płyty pilśniowej nie przyniesie efektu skoro z łatwością można je wypchnąć z futryny);
 • w mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe;
 • jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe kup psa obronnego, by strzegł mienia w czasie Twojej nieobecności;
 • jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty - kup do domu, zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową;
 • oznakuj, sfotografuj, opisz przedmioty wartościowe;
 • zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi, z którymi mieszkasz. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

 • zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
 • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
 • zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
 • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

Nie dajmy się zwieść oszustom. Podszywają się pod firmy kurierskie, dostawców prądu czy gazu. Wysyłają nam sms-y o konieczności dopłaty. Zazwyczaj, kwota jaką należy wpłacić jest niska. Aby usprawnić nam szybkie załatwienie sprawy, w wiadomości podają link, który przekierowuje na stronę łudząco podobną do banku lub operatora płatności. Kiedy klikniemy w niego, następnym krokiem jest wprowadzenie danych wrażliwych, które oszust przechwytuje i dzięki nim może się zalogować na nasze bankowe konto.

Przede wszystkim nie klikajmy w nieznane linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdźmy na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów - bardzo często pełne są literówek czy błędów - a także sms-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może to uratować nas przed stratą pieniędzy. Pamiętajmy również, że bank nigdy nie prosi nas o wpisanie całego hasła, a jedynie kilku znaków w nim zawartych. Kiedy musimy wpisać całe hasło to sygnał, że nie jesteśmy na platformie banku, tylko łudząco podobnej stronie stworzonej przez oszustów.

Zakupy w sieci:

 • Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
 • Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
 • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
 • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
 • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Powrót na górę strony