Aktualności

Odblask na STRAŻY twojego bezpieczeństwa

Data publikacji 17.12.2021

Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być mniej widoczni na drodze. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo, nyska drogówka i otmuchowscy strażacy przeprowadzili działania pn. „Odblask na STRAŻY Twojego bezpieczeństwa”. Na otmuchowskim rynku wspólnie rozdawali elementy odblaskowe i zachęcali do ich noszenia. Pamiętaj, jeden mały odblask może uratować życie.

Najtrudniejszy okres w roku dla pieszych to czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, mgły oraz częste opady deszczu i śniegu, niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo pieszych. Kierowcy, pomimo dobrych chęci, często nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec. Pokrzywdzonymi najczęściej stają się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Wczoraj tj. 16 grudnia policjanci z nyskiej drogówki wspólnie z strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Otmuchowie rozdawali pieszym i rowerzystom opaski odblaskowe, zachęcając do ich noszenia. W trakcie działań mundurowi przypominali również o tym, że po zmierzchu każdy pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przeprowadzona akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Pamiętaj! Po zmroku kierowca jest w stanie zauważyć pieszego dopiero z odległości około 40 metrów, ale podczas opadów deszczu czy śniegu ta odległość jest jeszcze mniejsza. Jeśli osoba ma przy sobie elementy odblaskowe, kierowca dostrzega ją z odległości blisko 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.


 

  • Na zdjęciu policjanci i strażacy podczas rozdawania odblasków na otmuchowskim rynku
  • Na zdjęciu policjanci i strażacy podczas rozdawania odblasków na otmuchowskim rynku
  • Na zdjęciu policjanci i strażacy podczas rozdawania odblasków na otmuchowskim rynku, obok nich stoi radiowóz policyjny oraz wóz strażacki
Powrót na górę strony