Aktualności

Sprawdzamy miejsca przebywania osób bezdomnych

Data publikacji 15.12.2021

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu szczególną uwagę zwracają na osoby bezdomne i samotne. Mimo, że w ostatnich dniach temperatura jest dodatnia, w nocy spada blisko zera, a przebywanie w takich warunkach przez kilka godzin jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Nie przechodźmy obojętnie obok osób wyziębniętych i długo przebywających na mrozie.

Funkcjonariusze w codziennej służbie monitorują miejsca gdzie przebywają osoby bezdomne. To przede wszystkim dzielnicowi sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie.

Każdy z nas może wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. Nie przechodźmy obojętnie obok osób wyziębniętych i długo przebywających na mrozie. Tragiczny finał może mieć kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów lub w wychłodzonym pomieszczeniu. Dlatego powinniśmy również pamiętać o osobach samotnych i ubogich, które być może przebywają w nieogrzewanych mieszkaniach. Zainteresujmy się takimi sąsiadami sprawdźmy jak żyją, a jeśli potrzebują pomocy zgłośmy ten fakt do ośrodka pomocy społecznej.

Pamiętajmy, że alkohol tylko pozornie sprawia, że jest nam cieplej, a mimo to organizm się wychładza. Nie przechodźmy zatem obojętnie obok nietrzeźwych osób śpiących na przystankach autobusowych czy w miejskich parkach.

Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, poinformujmy Straż Miejską lub za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłosić miejsce przebywania bezdomnych. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Każdy z nas niepokojącą sytuację może również zgłosić swojemu dzielnicowemu korzystając z aplikacji Moje Komenda. Ta łatwa w obsłudze aplikacja, znacznie ułatwia kontakt z dzielnicowym i najbliższą jednostką Policji. Dzięki wymienionym rozwiązaniom możemy pomóc osobom, które są w potrzebie.

  • umundurowany policjant i pracownica ośrodka pomocy społecznej idą na alejce ogródków działkowych
  • umundurowany policjant i pracownica ośrodka pomocy społecznej sprawdzają pustostan
  • umundurowany policjant i dwie osoby przed pustostanem
Powrót na górę strony