Aktualności

Noście odblaski będziecie lepiej widoczni!

Data publikacji 03.10.2016

Wczesnym rankiem na DK 42 doszło do wypadku drogowego. Niestety w wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 64-letni rowerzysta, który z nieustalonych jak na razie przyczyn, został potrącony przez ciężarówkę. Kluczborscy policjanci już zajęli się wyjaśnieniem okoliczności tego nieszczęśliwego wypadku. Pogarszające się warunki pogodowe i szybko zapadający zmrok sprawiają, że kierowcy znacznie później dostrzegają pieszych i rowerzystów. Nośmy odblaski, mogą one uratować nam życie.

Wstępne ustalenia dotyczące dzisiejszego tragicznego zdarzenia pokazują, że rowerzysta mógł nie mieć na sobie elementów odblaskowych. Zdarzenie miało miejsce w powiecie kluczborskim tuz przed godziną 6 - gdy jeszcze jest ciemno. 49-letni kierowca ciężarowego mana potrącił 64-letniego rowerzystę. Niestety rowerzysta nie przeżył.

W przypadku takich warunków pogodowych jak dziś, pieszy, który nie posiada na sobie elementu odblaskowego widziany jest dopiero z odległości około 30-40 metrów. Natomiast pieszy, czy rowerzysta mający na sobie elementy odblaskowe, widoczny jest nawet w odległości 150 metrów. To daje czas i możliwość kierowcy na wyhamowanie czy bezpieczne wyprzedzenie niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Odblaski mogą być doczepiane do ubrania, istotne jest też umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Powinny znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej, czy pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Mogą to być opaski, kamizelki czy smycze. Ponadto wielu producentów wyposaża już swoje produkty w odblaski, zwłaszcza ci, którzy produkują odzież dziecięcą i młodzieżową.

Od dwóch lat przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!


 

Powrót na górę strony