Wstępnie podsumowaliśmy „Bezpieczną drogę do szkoły 2016”
Prawie 600 spotkań z dziećmi dotyczących bezpieczeństwa w drodze do szkoły i blisko 100 skontrolowanych autokarów w województwie opolskim, to tylko niektóre z wyników wrześniowej akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły”. W tym czasie policjanci wykorzystując mobilną kamerę, szczególną uwagę zwracali na ruch samochodowy w rejonie szkół, a zwłaszcza przejść dla pieszych. Funkcjonariusze skierowali też 18 wniosków o ukaranie do sądu.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, policjanci w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w godzinach porannych, kontrolowali okolice przejść dla pieszych w rejony szkół i przedszkoli. Podczas działań policjanci zwracali uwagę, w jaki sposób piesi, szczególnie ci najmłodsi, przechodzą przez jezdnię. Funkcjonariusze dyscyplinowali również kierowców nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego w rejonach szkół. W szkołach informowali dzieci o bezpiecznych zachowaniach na drodze i uczyli, jak bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych.
W trakcie pierwszego tygodnia działań, policjanci z Opola wspólnie ze strażnikami miejskimi z Opola - wykorzystując mobilną kamerę straży miejskiej - skontrolowali blisko 60 uczestników ruchu drogowego, nałożyli 37 mandatów karnych, które dotyczyły głównie ignorowania przez kierowców „czerwonego światła” w rejonach szkół. W powiecie opolskim podczas bezpiecznej drogi do szkoły funkcjonariusze skontrolowali blisko 2 500 kierowców. Ujawnili ponad 1300 wykroczeń dotyczących przede wszystkim nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu oraz przekroczenia dopuszczalnej prędkości.
Przez cały wrzesień policjanci blisko 600 razy spotkali się z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Zapoznawali maluchy z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze ze szczególnym uwzględnieniem roli pieszego i rowerzysty. Przypominali najmłodszym o konieczności jazdy w specjalnym foteliku samochodowym, jak również o obowiązku noszenia odblasków, które razem z książeczkami „Bezpieczny przedszkolak”, „Pierwszaki” i „Bezpieczny rowerzysta” otrzymywali od funkcjonariuszy. Do dzieci trafiło łącznie 22 000 egzemplarzy takich książeczek sfinansowanych ze środków Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.