Aktualności

Oświadczenie do reportażu TVN24

Data publikacji 01.12.2021

Oświadczenie o nieprawdziwych informacjach zawartych w artykule Macieja Dudy oraz Łukasza Rucińskiego pt. Naciski na policjantów. ”Piszcie to, co dyktujemy, a jak nie, to wylatujecie!” TVN24.pl z 30.11.2021 r.

W odniesieniu do ww. artykułu informujemy, że szereg informacji w nim zamieszczonych jest nieprawdziwych i mogą one wprowadzać potencjalnych odbiorców w błąd.

Zastrzeżenia co do rzetelności tego materiału budzą chociażby następujące fakty:

- żadnemu z policjantów pełniących służbę w KPP Nysie nie została wyznaczona kara obniżenia (zdegradowania) do najniższego stopnia służbowego w Policji;

- podanie informacji, że jeden z funkcjonariuszy jest emerytem jest nieprawdziwe.

W kwestii emerytury warto dodać, że na podstawie obowiązujących przepisów – funkcjonariusz, który przebywa na dłuższym chorobowym – by wrócić do służby musi przejść badania lekarskie celem stwierdzenia jego zdolności do służby w Policji. Jeżeli komisja uzna go za niezdolnego do służby w Policji - do czasu jego zwolnienia - odsunięty on zostaje od realizacji zadań służbowych. Jednak zgodnie z przepisami nadal pozostaje w stosunku służbowym i otrzymuje uposażenie z ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego.

Zastanawia fakt, ile jeszcze razy wspomniana w materiale interwencja wobec osoby, która prowadziła samochód bez prawa jazdy będzie poruszana! Przecież została ona już zakończona prawomocnym wyrokiem przez niezawisły sąd.

Warto zaznaczyć, że zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak też i sądowego, żaden z organów nie miał zastrzeżeń, co do wykonywanych przez policjantów czynności na miejscu zdarzenia, jak i później.

Dlatego też ciągłe odnoszenie się do tego zdarzenia jest zupełnie bezzasadne i można odnieść wrażenie, że ma to na celu jedynie udowodnienie postawionej przez autorów artykułu tezy.

Nadmieniamy, że śledztwa w opisanych sytuacjach prowadzone są przez prokuraturę rejonową w Oleśnie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Postępowania w powyższym zakresie nie zostały ostatecznie zakończone, dlatego nie należy przesądzać o ich rozstrzygnięciu przez w/w organy.

Osądzanie i wydawanie wyroków na tym etapie prowadzonych czynności wprowadza opinię publiczną w błąd i ma na celu jedynie ,,uatrakcyjnienie” materiału.

 

Powrót na górę strony