Seniorze bądź ostrożny!
Przestępcy działający metodą na „wnuczka", ,,policjanta” lub „prokuratora” wciąż oszukują starsze osoby. Blisko 30 000 złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, która uwierzyła oszustom podającym się za prokuratora. Funkcjonariusze ponownie przypominają, że nigdy nie zwracają się z prośbą o przekazanie pieniędzy czy też przelanie ich na inne konto!
Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Przestępcy działający m.in. metodą "na policjanta", czy "na wnuczka" wciąż je modyfikują. Dlatego policjanci z Kędzierzyna-Koźla oprócz czynności procesowych oraz operacyjnych prowadzą także na szeroką skalę działania profilaktyczne. Funkcjonariusze starają się dotrzeć do jak największej liczby seniorów w naszym regionie, by przestrzec ich przed oszustami i wskazać jak postępować, gdy ktoś będzie chciał od nich wyłudzić pieniądze.
Cały czas w działania profilaktyczne na rzecz seniorów są zaangażowane lokalne media, które przy współpracy z policjantami na bieżąco ostrzegają przed osobami, które próbują oszukać mieszkańców naszego regionu.
Oszustwa to sprawa, o której warto i trzeba rozmawiać. Dlatego też, informujmy starsze osoby o tym, że przestępcy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Mówm jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z żądaniem pieniędzy. Pamiętajmy również, by przekazać te informacje osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
To temat, który jest cały czas aktualny. Wczoraj po raz kolejny w naszym powiecie uaktywnili się przestępcy, którzy oszukali mieszkankę Kędzierzyna-Koźla.
Przed godziną 15:00 do 71-letniej kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił oszust podający się za prokuratora. Mężczyzna poinformował ją, że wraz z policją prowadzą działania przeciwko grupie przestępców, którzy współpracują z pracownikami banku i chcą ich zatrzymać na gorącym uczynku. Nakazał kobiecie wypłacić ze swojego konta pieniądze. Seniorka postąpiła zgodnie z tymi wskazówkami i przekazała oszustom blisko 30 000 zł.
Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za członka rodziny, policjanta lub pracownika innej instytucji – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem.
- Nie przekazujmy pieniędzy obcym. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy oraz miejscu w którym je przechowujemy.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.