Aktualności

Korzystaj z odblasków, bądź bezpieczny, świeć przykładem

Data publikacji 25.11.2021

W okresie jesienno-zimowym często występujące niekorzystne warunki atmosferyczne i wcześnie zapadający zmrok powodują, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego olescy policjanci rozdają odblaski i przypominają pieszym i rowerzystom, że ich używanie znacznie zwiększa naszą widoczność, a co najważniejsze bezpieczeństwo.

Na nieoświetlonej drodze, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych pieszy ubrany w ciemną odzież jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu.                                

Dlatego niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe. Pieszy czy rowerzysta z umieszczonym na odzieży wierzchniej elementem odblaskowym jest widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Pamiętajmy !

  • Odblaski nośmy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Upewnijmy się czy nie są zasłonięte np. przez plecak, torbę czy szalik.

  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, najlepiej tak by były widoczne z każdego kierunku.

  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

My jednak zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych wszędzie tam gdzie się poruszamy.

 

 

  • Policjant w kamizelce odblaskowej zakłada odblaskową opaskę kobiecie na prawe przedramię.
  • Policjant w kamizelce odblaskowej prezentuje kobiecie kamizelkę odblaskowa z napisem WORD OPOLE. W tle radiowóz.
  • Policjant w kamizelce odblaskowej zakłada na lewe przedramię opaskę odblaskową kobiecie. W tle radiowóz, a obok przy nim drugi policjant.
  • Policjant w kamizelce odblaskowej zakłada odblaskową opaskę na lewe przedramię  dziewczynce z rowerem. W tle drugi policjant i radiowóz.
  • Zmrok. Policjant w kamizelce odblaskowej zakłada odblaskowa opaskę kobiecie na prawe przedramię.
  • Policjant zakłada odblaskową opaskę na lewe przedramię rowerzysty. W tle radiowóz i drugi policjant.

Film 81-104490.mp4

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony