Aktualności

„Bądź widoczny – bądź bezpieczny!”

Data publikacji 05.11.2021

Kolejne odblaski trafiają dziś do mieszkańców naszego powiatu. Tym razem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rozdają je podczas akcji „Bądź widoczny – bądź bezpieczny!”. Dzięki takim działaniom najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze – piesi i rowerzyści – są lepiej widoczni.

Jesienne ciemne poranki, mgła oraz coraz szybciej zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Dlatego policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki prowadzą dzisiaj działania „Bądź widoczny - bądź bezpieczny”. 

Celem tych działań jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne są odblaski oraz oświetlenie rowerów, które po zmroku zdecydowanie poprawiają widoczność pieszych i rowerzystów.

Podczas akcji mundurowi przypominają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie. Dzięki nim kierowca szybciej nas zauważy i będzie miał więcej czasu na reakcję. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących.

Noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązuje od 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat od 20 do 100 zł.

Pamiętajmy, odblaski poprawiają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego również w mieście. Dlatego apelujemy, by ZAWSZE mieć przy sobie elementy odblaskowe.

Podczas akcji funkcjonariusze sprawdzają również, czy rowerzyści mają wyposażone swoje jednoślady w wymagane oświetlenie. Zachęcając ich jednocześnie by dla własnego bezpieczeństwa nie poprzestawali tylko na wymaganym oświetleniu roweru, ale dodatkowo korzystali z kamizelki odblaskowej.

Przypominamy, że za brak wymaganego wyposażenia roweru grozi mandat od 20 do 500 zł.

  • Policjanci kontrolują rowerzystów
  • Policjanci kontrolują rowerzystów
  • Policjanci kontrolują rowerzystów
  • Policjanci kontrolują rowerzystów
  • Policjanci kontrolują rowerzystów
  • Policjanci kontrolują rowerzystów
Powrót na górę strony