Aktualności

Sezon rowerowy w pełni - zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 26.07.2016

Tylko w miniony weekend na drogach Opolszczyzny życie straciło dwoje rowerzystów. Wspaniała pogada i warunki drogowe sprzyjają rowerowym wycieczkom. Jednak nadrzędnym celem powinno być nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, rowerzysta w konfrontacji z samochodem nie ma szans.

Jazda rowerem daje wiele przyjemności, dwa koła stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. W miejskich korkach okazuje się niezastąpiony, na wycieczkach staje się formą rozrywki i pomaga zachować formę.

Jednak w urokach rowerowej jazdy nie może zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Tylko podczas ostatniego weekendu życie na naszych drogach straciło dwoje rowerzystów. Do pierwszego tragicznego zdarzenia doszło niedaleko Gogolina. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu policjantów wynika, że 67-letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy dostawczego volkswagena i doprowadził do wypadku. Rowerzysta poniósł śmierć na miejscu. Podobne zdarzenie miało miejsce dwa dni później w powiecie opolskim. 66-latka, która jechała rowerem, prawdopodobnie wyjechała z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżającego fiata. Kierujący osobówką nie odniósł żadnych obrażeń, rowerzystka zginęła na miejscu.

Te zdarzenia pokazują, że rowerzysta, pieszy, czy motocyklista w konfrontacji z samochodem nie ma szans. Chwila nieuwagi, roztargnienie czy łamanie przepisów ruchu drogowego mogą doprowadzić do tragedii. Z rowerów bardzo często korzystają ludzie starsi, porozmawiajmy z nimi. Upewnijmy się czy są bezpieczni, przypomnijmy im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwróćmy także uwagę na stale rosnącą liczbę samochodów poruszających się po drogach.

Kierowcy samochodów, zwłaszcza tych największych, gdy widzą na drodze rowerzystę, również powinni zachować szczególną ostrożność. Często zbyt mała odległość i duża prędkość przy wyprzedzaniu cyklisty powoduje, że traci on równowagę, w takich sytuacjach o tragedię nie trudno.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek, z pewnością pomoże nam wszystkim bezpiecznie dojechać do celu.

Powrót na górę strony