Aktualności

Ostrzegajmy seniorów przed nieuczciwymi domokrążcami

Data publikacji 28.10.2021

83-letnia seniorka straciła ponad kilkaset złotych. Zaufała mężczyźnie, który podał się za pracownika gazowni i wpuściła go do mieszkania. Ten okazał się oszustem i wykorzystał nieuwagę starszej kobiety. Przypominamy, że nie brakuje oszustów podających się za pracowników administracji. Apelujemy w szczególności do osób młodych, aby przestrzegały swoich seniorów przed zbytnią ufnością do nieznajomych, którzy pukają do naszych drzwi.

27 października do oficera dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zadzwoniła starsza mieszkanka miasta. Z przekazanych przez nią informacji wynikało, że została okradziona. Około godziny 11:30 zapukał do niej mężczyzna, który podał się za pracownika gazowni. Oświadczył, że przyszedł aby spisać licznik. Wówczas 83-latka wpuściła nieznajomego do mieszkania. Ten wykorzystał chwilę nieuwagi seniorki i ukradł jej ponad 300 zł.

Ku przestrodze publikujemy to zdarzenie i zwracamy się z prośbą do osób młodych. Przypomnijmy swoim dziadkom i rodzicom, że nieuczciwi domokrążcy cały czas są aktywni. Próbują na różne sposoby zyskać ufność starszych osób i się wzbogacić. Dlatego poświęćmy chwilę na rozmowę z naszymi seniorami. Powiedzmy jak się w takich sytuacjach zachować i dajmy im pewność, że mogą się z nami kontaktować w sytuacjach kiedy nie wiedzą jak postąpić. Niech nasi seniorzy mają świadomość, że mogą na nas liczyć, a nieznajomy za drzwiami, to nie zawsze te osoby za które się podają. Dlatego warto ograniczyć zaufanie i sprawdzić kogo chcemy wpuścić do domu.

Apelujemy o szczególną ostrożność kiedy obca osoba chce wejść do naszego mieszkania. Wystrzegajmy się ufności w takich sytuacjach. Bądźmy dociekliwi i rozważni. Aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei należy przestrzegać kilku zasad.

Przed otwarcie drzwi :

  • upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

 

Powrót na górę strony