Aktualności

W czasie zadumy i refleksji pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 29.10.2021

Przed nami czas refleksji i zadumy związanej z dniem Wszystkich Świętych. W tym czasie znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa. Przeczytajcie i stosujcie nasze rady. Akcja "Znicz 2021" potrwa do wtorku.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w poniedziałek. Nasze policyjne działania potrwają od piątku, 29 października do 2 listopada. W trakcie odwiedzin na grobach naszych najbliższych nie zapominajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią Covid-19. Odpowiedni dystans społeczny, dezynfekcja czy też noszenie maseczek w tych miejscach gdzie jest to wymagane, to absolutne minimum jeśli chcemy zadbać o zdrowie i życie własne oraz naszych najbliższych.

Przypominamy raz jeszcze aktualne zasady i ograniczenia - https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy gotówkę i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać - nawet na chwilę - torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały - pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

27 października, o tych zasadach, w trakcie spotkania z dziennikarzami, opowiadaliśmy przy największym cmentarzu w Opolu. O bezpieczeństwa w ruchu drogowym opowiedział asp. sztab. Piotr Ludwiński, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Opolu. Natomiast asp. Agnieszka Nierychła z KMP w Opolu przypominała, jak zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie przed wyjazdem w trasę. W okolicach cmentarza rozdawaliśmy również odblaski, zachęcając - w myśl akcji "Świeć Przykładem" - do korzystania z nich na co dzień.

  • briefing z mediami
  • briefing z mediami
  • briefing z mediami
Powrót na górę strony