Aktualności

Kolejne osoby straciły czujność - apelujemy o ostrożność w przypadku transakcji internetowych

Data publikacji 19.10.2021

Oszuści cały czas aktywnie działają, a nasz pośpiech i brak ostrożności tylko ułatwia im przestępczy proceder. Kolejne osoby straciły środki finansowe ze swoich kont bankowych. W pierwszym przypadku małżeństwo zostało oszukane podczas sprzedaży nosidełka dziecięcego. W drugim, poszkodowani za pośrednictwem serwisu społecznościowego podali oszustowi kody BLIK sądząc, że korespondują ze znajomą osobą.

Do policjantów z Brzegu zgłosił się poszkodowany mężczyzna. Z przekazanych przez niego informacji, wynikało że wspólnie z żoną zostali oszukani na portalu internetowych. Na jednym z komunikatorów napisała do nich osoba zainteresowana udostępnioną ofertą sprzedaży dziecięcego nosidełka. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a pieniądze trafić bezpośrednio na konto.

Poszkodowana weszła w link, który otrzymała w wiadomości. W celu potwierdzenia formularza i zalogowała się na konto bankowe. Dodała też nowe urządzenie. Wówczas oszust za pomocą kodu BLIK zrealizował wypłatę środków z konta poszkodowanych. W ten sposób małżeństwo straciło ponad 1 000 złotych.

W drugim zawiadomieniu chodziło, o włamanie się na konto społecznościowe i wyłudzenie pieniędzy podszywając się za znajomą osobę. Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. Tak było w tym przypadku. Poszkodowane zostały dwie osoby na łączna kwotę 1 700 złotych.

Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. Godząc się na realizację transakcji użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.

Publikujemy film edukacyjny którego kanwą są autentyczne historie oszukanych osób. Zobaczcie, jakie metody stosują przestępcy oraz co zrobić, by się przed nimi ustrzec. Spot przygotowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Film 81-90368.mp4

Opis filmu: Spot dotyczący oszustw 2021

Pobierz plik 81-90368.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.81 MB)

Pliki do pobrania

  • 4.23 MB
    audiodeskrypcja do spotu
Powrót na górę strony