Aktualności

Jesień na drodze – policjanci rozdawali odblaski

Data publikacji 08.10.2021

Jesienna aura sprawia, że warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Wcześniej zapadający zmrok, opady deszczu i mgły, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego prudniccy policjanci w ramach akcji „Świeć przykładem”, wręczali mieszkańcom opaski odblaskowe oraz zachęcali do ich noszenia.

W okresie jesiennym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powoduje, że pieszy czy rowerzysta jest czasem niewidoczny dla kierującego. Pamiętajmy, że nawet mały odblask poprawia naszą widoczność i może uratować nam życie. Dlatego prudniccy policjanci w ramach akcji „Świeć przykładem”, wręczali mieszkańcom opaski odblaskowe oraz zachęcali do ich noszenia.

Obecne przepisy nakładają obowiązek używania elementów odblaskowych, gdy poruszamy się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym. Osoba ubrana w odzież o stonowanych, ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów.

Co prawda przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych po zmroku i poza terenem zabudowanym, jednak warto z nich korzystać również w terenie zabudowanym.

Policyjne działania cieszyły się sporym zainteresowanie mieszkańców oraz spotkały się z dużą życzliwością.

Powrót na górę strony