Aktualności

Apelujemy o ostrożność na drogach

Data publikacji 08.10.2021

Jesień to czas kiedy warunki atmosferyczne na drodze zmieniają się bardzo gwałtownie. Oślepiające słońce szybko może zostać zastąpione przez opady deszczu oraz mgłę. Zmniejszona przejrzystość powietrza oraz śliska nawierzchnia jezdni, znacznie utrudniają warunki na drogach, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również pieszych. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa na drodze.

Jesień może być trudnym czasem dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Zmienna temperatura, zmniejszona przejrzystość powietrza oraz opady deszczu znacznie utrudniają warunki panujące na drodze. Z niedogodnościami mogą zmagać się nie tylko kierujący pojazdami, ale również piesi.

Zmienne warunki atmosferyczne wymagają nie tylko wzmożonego refleksu i wyobraźni, ale także zachowania szczególnej ostrożności.

Przed rozpoczęciem jazdy warto dokładnie sprawdzić nasz pojazdu. Odpowiedni stan opon znacznie zwiększy przyczepność samochodu do podłoża oraz skróci czas hamowania. Istotna jest również sprawność wycieraczek oraz poziomu płynu do spryskiwaczy. Czysta szyba czołowa zwiększy pole widzenia i pozwoli na szybszą reakcję kierowcy w sytuacji zagrożenia na drodze. Nie bez znaczenia jest również właściwe oświetlenie pojazdu.

Należy podkreślić, że dopuszczalna prędkość na drodze nie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Warto pamiętać, by podczas opadów deszczu nie wykonywać gwałtownych manewrów, ponieważ zwiększa to możliwość wpadnięcia w poślizg. Prędkość pojazdu należy dostosować do warunków panujących na drodze oraz natężenia ruchu. Warto zachować również bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Za kierownicę pojazdu zawsze należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym.

Poruszając się po drodze pieszo należy pamiętać o elementach odblaskowych, które powinny znajdować się w widocznym miejscu. Widząc z daleka świecący punkt, kierowca ma więcej czasu na reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie pieszego. Co prawda przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych po zmroku i poza terenem zabudowanym, jednak warto z nich korzystać również w terenie zabudowanym.

Powrót na górę strony