Aktualności

Oszukani na kryptowalutach

Data publikacji 14.09.2021

Przestępcy oszukali i nakłonili małżeństwo do zainwestowania pieniędzy w kryptowaluty. Oszuści zapewniali szybki zysk i nakłonili ich nawet na wzięcie kredytu na ten cel. W momencie chęci wypłaty pierwszych środków z zysku, kontakt z przestępcami się urwał. W wyniku tego oszustwa małżeństwo utraciło około 170 000 złotych.

Mieszkańcy powiatu krapkowickiego dali się skusić przestępcom, którzy wykorzystali ich niewiedzę. Krapkowiccy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa internetowego. Z poszkodowanymi telefonicznie skontaktowały się osoby, które zaproponowały inwestycję w wirtualną walutę. Instruowani przez rozmówców ściągnęli aplikację, która miała usprawnić całą procedurę.

Oszuści zapewniali poszkodowanych, że inwestując pieniądze w kryptowaluty istnieje pewny i przede wszystkim szybki zysk. Nakłonili ich nawet do podjęcia kredytu w banku aby zwiększyć potencjalny zysk. Niestety po kilku dniach małżeństwo zorientowało się, że jest to oszustwo. Stracili około 170 000 złotych.

Historia ta pokazuje nam jak łatwo można wpaść w sidła manipulacji stosowanej przez oszustów. Podczas załatwiania spraw przez internet lub telefonicznie musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i szczególnej czujności. Nigdy nie powinniśmy zbyt ufnie odbierać informacji, które przekazują nam osoby po drugiej stronie słuchawki. Pod żadnym pozorem nie podawajmy swoich danych do konta bankowego, numeru karty czy też danych z dowodu osobistego. Pamiętaj aby nie ściągać na telefon czy komputer aplikacji, które proponują osoby dzwoniące do nas w sprawach naszego konta bankowego. One mogą zawierać oprogramowania, które pozwolą oszustowi włamać się do twojego urządzenia.

Powrót na górę strony