Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły na Opolszczyźnie

Data publikacji 01.09.2021

Policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz dzielnicowi z Opolszczyzny włączyli się w ogólnopolskie działania "Bezpieczna droga do szkoły". Głównym celem funkcjonariuszy jest czuwanie nad bezpieczeństwem w rejonach szkół i placówek oświatowo-wychowawczych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby przypomnieć im, że wraz z 1 września ruch pieszy i kołowy w rejonach szkół wzmaga się. O wyzwaniach, jakie stoją przed uczniami, rodzicami i policjantami rozmawialiśmy przy Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu.

Do rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego przygotowywali się nie tylko uczniowie, ale również policjanci. W ostatnich tygodniach wakacji policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.O wyzwaniach, jakie stoją przed uczniami, rodzicami i policjantami rozmawialiśmy przy Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu. Tam też policjanci rozdawali elementy odblaskowe.

Od początku roku szkolnego, policyjne patrole pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Funkcjonariusze przypominają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Policjanci zwracają też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci. Do swojej pracy policjanci wykorzystują juz również drony - za ich pomoca mogą jeszcze skuteczniej reagować na wykroczenia drogowe.

Stałym elementem działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, to takie spotkania będą prowadzone. Apelujemy również do rodziców, aby dokładnie upewnili się, że ich pociechy wiedzą jak rozpoznać zagrożenie i jak sobie z nim radzić. Wraz z początkiem roku szkolnego droga do/ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka, zatem, my dorośli, zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

  • radiowóz i leżace na jego masce odblaski
  • policjant zakłada dzieciom odblaski
  • policjant zakłada dzieciom odblaski
  • policyjny dron stoi na parkingu
  • policjant stoi przy przejściu dla pieszych i jest filmowany przez operatora kamery
  • widok z kamery drona
Powrót na górę strony