Aktualności

Uwaga na fałszywe banknoty

Data publikacji 26.08.2021

W ciągu ostatnich kilku tygodni kluczborscy policjanci odnotowali na terenie powiatu kilka zgłoszeń dotyczących fałszywych banknotów. Falsyfikaty, które zostały wprowadzone do obiegu to najczęściej banknoty o nominale 100 złotych. Ostrzegamy i uczulamy wszystkich, a w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, przyjmowaną gotówkę.

W minionym czasie w jednej z placówek bankowych znajdującej sie na terenie powiatu kluczborskiego kasjerzy ujawnili wśród wpłacanych środków łącznie 4 fałszywe banknoty o nominale 100 zł. Powiadomieni o zdarzeniach policjanci zabezpieczyli fałszywki. Prowadzone dochodzenie wyjaśni w jaki sposób osoby, które wpłacały trefne banknoty weszły w ich posiadanie.

Codziennie dokonujemy szeregu transakcji przy pomocy gotówki, czy to w placówkach handlowych, bankach, jak również na targowiskach. Warto więc poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.

Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony.

  • Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
  • Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
  • Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany dla nas banknot, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

Warto wspomnieć,że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Powrót na górę strony