Aktualności

Wojewódzkie działania policjantów ruchu drogowego pn. "Bezpieczny motocyklista"

Data publikacji 13.08.2021

Wakacyjna aura sprzyja motocyklistom, których często możemy zobaczyć na drogach naszego województwa. Użytkownicy tego środka transportu muszą jednak pamiętać o bezpieczeństwie, gdyż w trakcie zdarzenia drogowego nie trudno o obrażenia ciała. Dlatego też na terenie województwa opolskiego policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania pn. "Bezpieczny motocyklista".

Wakacyjna pogoda sprawia, że na drogach zauważalna jest większa liczba motocyklistów. Rosnąca liczba miłośników jednośladów wpływa na większą liczbę zdarzeń drogowych z ich udziałem. Tylko w tym roku na drogach Opolszczyzny doszło do 74 kolizji drogowych i 28 wypadków, w których zginęło 6 osób, natomiast 22 osoby odniosło obrażenia ciała. Przyczyną tych zdarzeń było w szczególności niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Aby w maksymalnym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo i ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów w dniu 14 sierpnia na terenie całego województwa zostaną przeprowadzone wzmożone działania kontrolno – prewencyjne pn. ,,Bezpieczny motocyklista’’.

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane z Zespołów Speed, wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie będziemy mogli spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz pomiarów prędkości policjanci skupią się na kontrolach trzeźwości, kontrolach w zakresie posiadania wymaganych uprawnień do kierowania, czy też właściwego stanu technicznego. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w patrolach statycznych, dynamicznych i należy ich się spodziewać w miejscach szczególnie występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach profilaktyki bezpieczeństwa motocyklistów, rozdawane będą szelki odblaskowe motocyklowe oraz naklejki ,,Patrz w lusterka! Motocykle są wszędzie’’.

Celem prowadzonych działań będzie zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętajmy,  że każdy uczestnik musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.


 

Powrót na górę strony