Aktualności

Wakacje 2021 na półmetku - wspólnie zadbajmy o bezpieczny wypoczynek

Data publikacji 04.08.2021

Wakacje to dla większości wypoczynek i z nim związane wyjazdy. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Spotkania profilaktyczne, kontrole autokarów oraz kąpielisk, to tylko niektóre zadania, jakie stoją przed policjantami w wakacyjnych miesiącach. Wszystko to po to, aby czas wakacji był czasem wypoczynku bez zbędnych zmartwień.

W czasie wakacji, nyscy policjanci w szczególny sposób dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Spotykają się z nimi na obozach, piknikach i półkoloniach. Przekazują cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego w domu, na plaży czy w górach. Tylko w lipcu przeprowadziliśmy już 55 różnego rodzaju spotkań z najmłodszymi.

Policyjne kontrole autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek to już standard. Policjanci przypominają o zgłaszaniu potrzeby takiej kontroli na kilka dni przed wyjazdem. Funkcjonariusze skontrolują trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia oraz stan techniczny pojazdu.

Okres wakacyjny to również czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierujących, prędkość, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 2 900 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 27 kierowców zdecydowało się na jazdę będąc nietrzeźwym oraz po spożyciu alkoholu. W tym czasie doszło do 7 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 7 zostało rannych. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 6 kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h.

Przypominamy !

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Powrót na górę strony