Aktualności

Kolejne dwie osoby uratowane przed wychłodzeniem

Data publikacji 19.01.2016

Strzeleccy policjanci uratowali dwóch bezdomnych mężczyzn przed wychłodzeniem. Wszystko dzięki reakcji mieszkańców, którzy zaalarmowali funkcjonariuszy o osobach potrzebujących pomocy. Pierwszy z mężczyzn schronienia przed mrozem szukał w domu będącym w budowie, drugi noc chciał spędzić w rejonie dworca kolejowego. Obaj zostali przewiezieni do noclegowni.

16 stycznia kilka minut przed godziną 22:00dyżurny strzeleckiej Policji otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie śpiącym na terenie budowy.  Kiedy policjanci dotarli na miejsce na  piętrze domu, w stanie surowym, znaleźli śpiącego 31-latka. Mężczyzna przed mrozem i wiatrem próbował chronić się parasolem. Funkcjonariusze przewieźli go do noclegowni.

Po niespełna godzinie policjanci odebrali kolejne zgłoszenie. Tym razem chodziło o bezdomnego, który nocował w rejonie dworca kolejowego. O wszystkim zawiadomił pracownik ochrony dworca. Na miejscu okazało się, że 57-latek, który miał zamiar spędzić noc na zewnątrz, był nietrzeźwy. On również znalazł bezpieczne schronienie.

Podczas codziennej służby opolscy policjanci kontrolują opuszczone budynki, ogrody działkowe, parki i skwery - miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i narażone na wychłodzenie.

Ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmierć. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod jego wpływem.  Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Funkcjonariusze informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego my również możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka.

Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.

  • policjanci pamagają osobom bezdomnym
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym1
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym3
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym4
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym5
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym6
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym7
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym8
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym9
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym10
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym11
  • policjanci pamagają osobom bezdomnym12
Powrót na górę strony