Aktualności

Nietrzeźwi za kierownicą samochodów ciężarowych

Data publikacji 07.07.2021

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że nietrzeźwi kierujący stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sytuacja może być jeszcze poważniejsza, gdy nietrzeźwy siedzi za kierownicą zestawu ciężarowego o masie kilkudziesięciu ton. W ostatnim czasie opolscy policjanci zatrzymali dwóch takich nieodpowiedzialnych kierowców. Przypominamy, kierowanie pod wpływem alkoholu jest przestępstwem zagrożonym wysokimi karami finansowymi, wieloletnim zakazem prowadzenia pojazdów oraz karą więzienia do 2 lat.

Do pierwszej sytuacji doszło w niedzielę, gdzie funkcjonariusze z powiatu strzeleckiego kontrolowali stan bezpieczeństwa na drogach. Około godziny 21:30 z polecenia dyżurnego pilnie udali się na drogę wojewódzką DW 426, gdzie według zgłoszenia ciężarowy mercedes miał poruszać się całą szerokością jezdni. Mundurowi szybko ujawnili wskazany pojazd i przystąpili do kontroli drogowej.

Kierowcą pojazdu ciężarowego okazał się 37-letni mieszkaniec Wrocławia. W trakcie wykonywania czynności mężczyzna został przebadany alkomatem. Wynik badania wskazał ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. W tym stanie 37-latek kierował zestawem ciężarowym wraz załadunkiem, który ważył kilkanaście ton.

DO drugiej sytuacji doszło we wtorek, po godzinie szóstej rano na autostradzie A4. Wówczas do dyżurnego w Niemodlinie zadzwonił zgłaszający informujący, że na 228 kilometrze tej drogi w kierunku na Wrocław, na pasie jezdni zaparkował samochód ciężarowy z naczepą. Sposób zatrzymania pojazdu stwarzał zagrożenie dla innych kierujących, dlatego na miejsce natychmiast udali się policjanci z Niemodlina.

Za kierownicą nieprawidłowo zaparkowanej ciężarówki siedział mężczyzna. Mundurowi wyczuli od niego woń alkoholu. Dodatkowo, w kabinie porozrzucane były puszki po piwie. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że 44-latek ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Jak ustalili mundurowi, mężczyzna wyjechał z załadunkiem z okolic Częstochowy. W takim stanie mógł przejechać ponad 100 kilometrów. Przed sobą do pokonania miał kolejne 100. Jeszcze w tym samym dniu mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu, którego stan techniczny budził wiele zastrzeżeń policjantów.

Przypominamy, że za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara wieloletniego zakazu prowadzenia pojazdów, wysoka kara finansowa oraz pozbawienie wolności do 2 lat.

Apelujemy do wszystkich osób które podczas podróży zauważają innych kierujących których styl jazdy może budzić wątpliwości. Każda informacja dotycząca nietrzeźwego kierującego jest weryfikowana. Dzięki postawie obywatelskiej wielu z nich zostaje skutecznie wyeliminowanych z ruchu.

Nie pozwólmy, aby przez cudzą nieodpowiedzialność na drogach dochodziło do nieszczęść!

Powrót na górę strony