Aktualności

Jednośladem bezpiecznie do celu

Data publikacji 22.06.2021

Sprzyjające warunki zachęcają miłośników jednośladów, by ruszyć w drogę. Pamiętajmy przy tym, że zmieniając środek transportu, przepisy pozostają bez zmian. Czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower – wszyscy korzystamy z tych samych dróg. Przypominamy, o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Okres letni to nie tylko kąpiele wodne i wypoczynek na plaży ale i przejażdżki rowerowe oraz zwiększony ruch motocyklistów. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których powinni się stosować.

Nyscy policjanci przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów:

- zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa

- pamiętaj, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem może skorzystać wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, 
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

- korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.

Słoneczna pogoda i dobre warunki na drodze to również czas, w którym policjanci tradycyjnie już zwracają uwagę kierowców na zwiększony ruch motocyklistów. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni i świadomi zagrożeń z jakimi mogą się spotkać na drodze. To ludzie z pasją, dla których jazda na motocyklu jest sposobem spędzania wolnego czasu. Niestety są też tacy, którzy wykorzystują ten środek transportu aby popisać się przed innymi i dostarczyć sobie wrażeń oraz adrenaliny poprzez dodanie gazu. Takie zachowanie na drodze może być zgubne i doprowadzić do tragedii.

Motocyklista po zderzeniu z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz hełmu i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się również przemieszczanie za pomocą hulajnóg elektrycznych. Pamiętajmy jednak, że przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń, a ich użytkownicy mają szereg praw i obowiązków, do których należy się stosować.

Dla przypomnienia:

- kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu;

- do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie uprawnień, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany;

- poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do lat 10 zabronione jest w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

- przepisy zabraniają:

  • przewożenia hulajnogą elektryczną innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Powrót na górę strony