Aktualności

Wojewódzkie działania,,Bezpieczny rowerzysta”

Data publikacji 23.06.2021

Letnia i sprzyjająca aura oraz rosnąca liczba dróg rowerowych powoduje, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy jednośladów - zaraz po pieszych - to grupa użytkowników dróg szczególnie narażona na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia w konfrontacji z pojazdami. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o wzajemnym szacunku na drodze.

23 czerwca br. w trosce o poprawę bezpieczeństwa coraz liczniejszej grupy cyklistów, policjanci z Opolszczyzny przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny Rowerzysta”. Rowerzyści w zderzeniu z pojazdem narażeni są na poważne konsekwencje zdrowotne, w tym utratę życia.

Tylko w bieżącym roku na terenie naszego województwa doszło do16 wypadków i 63 kolizji drogowych z udziałem rowerzystów, w których 14 osób doznało obrażeń ciała, a 2 poniosło śmierć. Dlatego w trakcie akcji policjanci będą zwracali uwagę przede wszystkim na zachowanie kierowców wobec jednośladów, jak i samych rowerzystów. To także sprawdzenie czy użytkownicy dróg stosują się do obowiązujących przepisów i kontrola stanu trzeźwości. Celem akcji jest uczulenie kierowców na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jadąc jednośladem pamiętaj!

Należy zawsze używać roweru prawidłowo wyposażonego i sprawnego

Włączając się ruchu należy zachować ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu lub innemu pojazdowi

Jezdnię należy przekraczać na przejazdach dla rowerów. Na przejściach dla pieszych zawsze należy przeprowadzić rower

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego uważając na znaki

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Podczas jazdy na rowerze należy unikać rozmów przez telefon i używania słuchawek

Zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu zawsze wyraźnie i odpowiednio wcześniej należy sygnalizować

Dobra widoczność to podstawa - dlatego warto jeździć w kamizelce odblaskowej, odzieży wyposażonej w elementy odblaskowe i kasku ochronnym.

Powrót na górę strony