Aktualności

Utonięcie w powiecie krapkowickim - apelujemy o rozsądek i ostrożność nad wodą!

Data publikacji 21.06.2021

Przed nami zapowiadają się kolejne upalne dni. Piękna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że chętnie wypoczywamy na wodą. Musimy jednak pamiętać, by nie ignorować podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niestety w miniony weekend na terenie powiatu krapkowickiego doszło do utonięcia związanego z letnim wypoczynkiem. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

20 czerwca, około godz. 15:30 policjanci z Krapkowic zostali skierowani nad jezioro w miejscowości Januszkowice. Na miejscu policjanci ustalili, że 43-latek poszedł popływać w miejscu, które nie było wyznaczone do kąpieli. Jak się okazało chwilę przed wejściem do wody spożywał alkohol. Wzywającego pomocy 43-latka zauważyła przypadkowa kobieta, która natychmiast powiadomiła służby ratownicze.

Przybyli na miejsce strażacy wyłowili z wody nieprzytomnego mężczyznę. Pomimo sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej, mężczyzna zmarł. Niestety, jak pokazuje ten przykład, nadal zapominamy o zasadach bezpiecznego wypoczynku!

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku.

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nasze ciało - unikniemy wstrząsu termicznego.

 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu!

 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.

   

 

Powrót na górę strony