Aktualności

Ostrzegamy, edukujemy, dbamy o bezpieczeństwo naszych seniorów

Data publikacji 02.06.2021

Oszuści cały czas aktywnie działają i wykorzystują różne metody by się wzbogacić. Często ich ofiarami stają się osoby starsze – nasi rodzice i dziadkowie. Od wielu lat znana metoda „na wnuczka” wciąż jest aktualna. Oszuści modyfikują ją i wymyślają coraz nowsze sposoby i historie, w które nie sposób seniorom nie uwierzyć. Zadbajmy o to, by nasi seniorzy byli świadomi, a ich oszczędności bezpieczne.

Te historie najczęściej dotyczę najbliższych – wnuków, dzieci, siostrzeńców i bratanków. One wzbudzają w naszych seniorach chęć natychmiastowej pomocy bliskim i wyciągnięcie ich z kłopotów. Sytuacje opisywane przez oszustów najczęściej dotyczą wypadku, w którym ktoś został ciężko ranny i uniknięcia kary więzienia przez bliskich. Do seniorów również dzwonią osoby podszywające się pod policjantów i prokuratorów. Informują, że oszczędności, które zgromadzili w banku są zagrożone atakiem hakerów i aby ich nie stracić namawiają do szybkiego przelania na wskazany rachunek lub natychmiastowej wypłaty środków i przekazanie ich „kurierowi”. Zdarzają się również sytuacje, w których złodzieje podszywają się pod pracowników administracji. Pukają do drzwi seniorów, informacją o zaistniałej awarii i konieczności jej usunięcia. Wchodzą do domu, odwracają uwagę starszych osób i kradną pieniądze i biżuterię.

W ramach profilaktyki policjanci cały czas podnoszą świadomość seniorów. Dzielnicowi rozmawiają ze swoimi podopiecznymi w rejonie, przestrzegają przed zbytnia ufnością w stosunku do nieznajomych. Odwiedzają seniorów na działkach, spotykają na spacerze i targowisku gdzie rozmawiają z nimi. Ku przestrodze, jeszcze raz publikujemy zdarzenia z naszego regionu. Jednocześnie apel kierujemy do osób młodych. Poświęćmy chwile swoich rodzicom i dziadkom. Nie pozostawiajmy ich samych, niech wiedzą, że zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogą się z wami skontaktować i poradzić. Nieustannie przypominajmy im i rozmawiajmy o tym jak się zachować kiedy zadzwoni nieznajoma osoba i zażąda pieniędzy.

Kwiecień 2021 r.

Do mieszkania starszego małżeństwa weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Mężczyzna i kobieta mieli identyfikatory informujące, że są pracownikami wodociągów. Poinformowali seniorów, że w ich bloku jest awaria instalacji wodnej. Aby usunąć usterkę poprosili domowników o wypuszczenie wody z pionu. Po wykonaniu tych czynności kobieta i mężczyzna wyszli z mieszkania. Dopiero wówczas seniorzy zorientowali się, że nie byli to pracownicy wodociągów. Wykorzystali nieuwagę seniorów, przeszukali mieszkanie i ukradli ponad 60 000 złotych.

Marzec 2021 r.

81-letnia mieszkanka Brzegu odebrała telefon od kobiety, która podała się za jej córkę. Poinformował ją, że spowodowała wypadek i musi wpłacić wysoką kaucję, aby uniknąć kary więzienia. Seniorka została również poproszona o dyskrecję i nie informowanie nikogo o tej sprawie. Uwierzyła w przedstawioną historię i kilkanaście minut później przekazała pieniądze mężczyźnie, który zapukał do drzwi. Miał to być rzekomy prokurator, który pomagał w sprawie.  W ten sposób straciła ponad 16 000 złotych. Dopiero gdy następnego dnia zadzwoniła do niej córka, zorientowała się że została oszukana. Zadzwoniła więc na numer alarmowy i poinformowała policjantów o swoich podejrzeniach.

Maj 2020 r.

76-letnia mieszkanka Lewina Brzeskiego odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta CBŚP. Przestrzegł ją przed oszustami, którzy chcą wyłudzić od niej pieniądze. Poinformował, że oszczędności musi przekazać funkcjonariuszom. Wszystko po to by nie wpadły w ręce oszustów. Seniorka nie zastanawiając się ani chwili postanowiła przekazać pieniądze. Zaledwie kilka chwil później pod jej blokiem pojawił się rzekomy policjant, któremu przez balkon wyrzuciła 13 000 złotych. Kiedy  po całej sytuacji nikt już do niej nie zadzwonił zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

To tylko wybrane, spośród wielu historii, które zdarzyły się w naszym regionie. Często pieniądze, które tracą w ten sposób seniorzy to ich całe oszczędności. Razem możemy więcej, dlatego prośbę kierujemy do osób młodszych by nie zapominali o swoich dziadkach i rodzicach. Byliśmy dziećmi to oni o nas dbali. Teraz mamy okazję odwdzięczyć się za ich dobre serca. Pamiętajmy o nich i poświęcajmy im czas.

  • policjanci rozmawiają z seniorami
  • ulotki profilaktyczne z tekstem dotyczącym oszustw na wnuczka
  • policjanci rozmawiają z seniorami
  • policjanci rozmawiają z seniorami
  • policjanci rozmawiają z seniorami
  • policjanci rozmawiają z seniorami
Powrót na górę strony