Aktualności

Tyle powrotów - ile wyjazdów, czyli motocyklem bezpiecznie do celu

Data publikacji 20.05.2021

Ruszył sezon motocyklowy. Na drogach można zauważyć coraz więcej osób poruszających się jednośladami. Policjanci przypominają o bezpieczeństwie na drodze i prowadzą m.in. działania profilaktyczno - edukacyjne dla miłośników jednośladów. Jazda na motocyklu wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.

Ruszył sezon motocyklowy. Policjanci w powiecie opolskim prowadzą wzmożone działania na drogach, w tym pod kątem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i kierujących jednośladami. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od niego samego. Dlatego już dzisiaj policja apeluje o rozwagę i ostrożność za kierownicą.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek często przypłaca życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy.

Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, bo kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Powrót na górę strony