Majówka 2021, niech będzie bezpiecznie i z obowiązkowymi maseczkami - Aktualności - Policja Opolska

Aktualności

Majówka 2021, niech będzie bezpiecznie i z obowiązkowymi maseczkami

Data publikacji 30.04.2021

Zbliżający się, długi majowy weekend, na pewno będzie inny. Już sam fakt panującej od ponad roku epidemii koronawirusa i związanych z tym przepisów nakłada na nas szereg obowiązków. Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zachowujmy należytą odległość i stosujmy się do obowiązku zasłaniania maseczką ust i nosa. Nie zapominaj też o bezpieczeństwie i przepisach panujących na naszych drogach.

Z uwagi na obostrzenia wprowadzone ze względu na stan epidemii, ruch na drogach Opolszczyzny jest mniejszy. Spodziewamy się jednak, związanego z majówką, zwiększenia ilości podróżujących. Może się to niestety wiązać z większą ilości zdarzeń drogowych.

Jednak żeby nasza podróż upłynęła szczęśliwie i bezpiecznie trzeba pamiętać o paru rzeczach:

  • do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna lub niedostosowana do warunków na drodze prędkość oraz brawura. Dlatego, przede wszystkim, dostosujmy prędkość do warunków i przestrzegajmy obowiązujących ograniczeń

  • wbrew obiegowej opinii, do największej ilości wypadków dochodzi, gdy warunki na drodze są dobre, a ruch niewielki. Ładna pogoda nie może uśpić naszej uwagi i czujności. W drodze bądźmy wypoczęci i skoncentrowani.

  • Dobra pogoda sprzyja większej ilości rowerzystów i motocyklistów na drogach. Dlatego zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność i nie zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych czy nietrzeźwych kierujących!

Jako kierowca stosuj się do tych zasad:

  • w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

  • przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, zachęcamy również do posiadania apteczki i kamizelek odblaskowych) oraz potrzebne dokumenty (prawo jazdy),

  • po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw. Nie zapominajmy przy tym o nakazach związanych z panującą epidemią koronawirusa.

Przypominamy także o ograniczeniach w ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z wyłączeniem autobusów w dniach:

30 kwietnia 2020 w godzinach 18:00 - 22:00

1 maja 2020 w godzinach 8:00 – 22:00

2 maja 2020 w godzinach 18:00 – 22:00

3 maja 2020 w godzinach 8:00 – 22:00

 

Nie zapominajmy o obostrzeniach związanych z panującą pandemią. Pamiętajmy o stałych zasadach bezpieczeństwa, takich jak:

  • zachowania 1,5-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,

  • obowiązkowego zasłanianie nosa i ust maseczkami,

  • czy ścisłego przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi

Zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa oraz sprawdź, co się zmieni. Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19 - https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia